LUČENEC / BRATISLAVA. Na slávnostnom stretnutí v bratislavskom Zichyho paláci Hudobný fond ocenil šesť osobností hudobnej scény za výrazné výkony v roku 2017 a dlhoročný prínos v oblasti vážnej hudby, folklóru, džezu a dychovej hudby. Tejto pocty sa dostalo aj rodákovi z Fiľakova, známemu huslistovi, zberateľovi piesní a folkloristovi Ondrejovi Molotovi.
Ceny začal Hudobný fond udeľovať už v roku 1964. Postupom času pribudlo k počiatočným trom niekoľko ďalších a tak v súčasnosti môžu získať ocenenie umelci vo všetkých hudobných žánroch. „Sú to ceny pre ľudí, ktorí významnou mierou prispeli k rozvoju slovenskej hudby za uplynulý rok alebo za celoživotné dielo. Hudobný fond pri výbere ocenených sa spolieha na návrhy jednotlivých komisií, ktoré pri Hudobnom fonde pracujú, alebo profesijných združení, akými sú Slovenská jazzová spoločnosť či Spolok hudobného folklóru," uviedol riaditeľ Hudobného fondu Matúš Jakabčic.
Cena Pavla Tonkoviča
Ondrej Molota dostal cenu Pavla Tonkoviča za mimoriadny celoživotný prínos do folklórneho umenia na Slovensku a v zahraničí. Podľa vyjadrenia k oceneniu sa ľudová hudba Ďatelinka vďaka nemu stala fenoménom slovenskej kultúry a jej reprezentácie vo svete.
„Keď som sa od predsedu Spolku hudobného folklóru Ondreja Demu dozvedel, že som bol komisiou nominovaný, tak som tomu nechcel ani veriť. Až keď som dostal oficiálne oznámenie z Hudobného fondu, že mi bude táto cena udelená, vtedy som si uvedomil, že je to pravda a priznám sa, že sa mi aj slzy tlačili do očí od dojatia. Neskôr som sa s týmto ocenením pochválil svojej manželke aj mojim najbližším v rodine a priateľom,“ priznal skromne umelec, ktorého korene, ale aj hudobné pôsobenie sú veľmi úzko späté s našim regiónom.

Z ocenenia mali radosť aj jánošíci
Od roku 2004 so svojou ľudovou hudbou Ďatelinka spolupracuje s folklórnym súborom Jánošík z Fiľakova a jeho sólistami. Stretli sa pri nahrávaní CD Milana Matušku. Od roku 2006 sa stala ľudová hudba pod vedením Ondreja Molotu dvornou muzikou súboru. Z ocenenia svojho primáša mali folkloristi z Novohradu úprimnú radosť. „Detvianska Ďatelinka sa stala domácou v Ondríkovom rodnom Novohrade a my sme sa dostali vďaka nemu na festival do Detvy, Rejdovej, na Radvanský jarmok, do relácie Kapura a do mnohých ďalších obcí a na mnohé podujatia, kde sme predtým ako Jánošíci neboli. Takže je to navzájom výhodná spolupráca. My sme získali hudbu zvučného mena a vynikajúcej kvality a Ďatelinka výborných spevákov ale aj dobrú tanečnú zložku, ktorá spestruje spevácke čísla,“ povedal umelecký vedúci folklórneho súboru Jánošík Jozef Šulek.

Významná osobnosť a priateľ
Ondrej Molota ako hudobník absolvoval stovky vystúpení. Je osobnosťou, ktorá si získala úctu a obdiv u mladých aj skôr narodených folkloristov, obdivovateľov ako aj odbornej hudobnej verejnosti. „Ako človek je kamarátsky, obetavý, je organizačný typ a hlavne je to vynikajúci primáš,“ myslí si o svojom priateľovi jánošíkovec Jozef Šulek. „Keď riaditeľ Hudobného fondu Matúš Jakabčic prečítal moje meno a predstavil ma pred prítomnými hosťami bol som dojatý a veľmi šťastný. Pre mňa a moju rodinu to bolo niečo vzácne a mimoriadne v živote,“ dodal na záver ocenený Molota.