DRIENČANY. Život predkov, ich nárečia, tradičné odevy, zvykoslovie, keramiku, ale aj spôsoby obživy a tradičné remeslá mapuje projekt Roztratené zrnká, ktorý už ôsmy rok realizuje v okresoch Rimavská Sobota a Revúca Gemersko-malohontské osvetové stredisko (GMOS) v Rimavskej Sobote. Podľa slov jeho odbornej pracovníčky Stanislavy Zvarovej sa každý rok zamerajú na niektoré štyri obce v regióne, tohto roku to boli Drienčany, Budikovany, Pápča a Teplý Vrch.
„Je to projekt venovaný terénnemu výskumu tradičnej ľudovej kultúry, folklórnym javom, ktoré sa ešte v obciach týchto dvoch okresov nachádzajú, prípadne aj tým z minulosti, ktoré nám vedia priblížiť naši starší občania a pamätníci. Môžu to však byť aj mladší ľudia, ktorí napríklad ešte ovládajú nárečie," vysvetlila Zvarová.
Ako pokračovala, pri výskume hľadajú i dobové fotografie, ktoré im môžu priblížiť detaily z histórie obcí. „Zaujímavosťou tohto ročníka je skutočnosť, že medzi informátormi máme aj dvoch prisťahovalcov do týchto dedín, ktorí nám priblížia, čo pre nich bolo iné a nové, keď sa prisťahovali," dodala.
Výsledky tohtoročného projektu Roztratené zrnká bude GMOS prezentovať počas programu, ktorý sa bude konať v piatok 27. októbra od 18.00 h v Drienčanoch. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.