Svojich blízkych protežovali štátni úradníci už v minulosti

Z malej dediny sa za priaznivých okolností dalo dostať až na kráľovský dvor.

Obálka knihyObálka knihy (Zdroj: ARCHÍV)

KOLÁRE. Rodinkárstvo je fenomén, ktorý nepriniesla len moderná doba. O tom, že svojich najbližších protežovali štátni úradníci už v dávnej minulosti svedčia aj fakty, na ktoré pri svojom bádaní prišiel Tomáš Sitár. Z jeho výskumu vznikli dve knihy. Jedna z nich má názov Magister Pavol z Kolár a Hontovci z Poiplia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Táto kniha vznikla tak trochu ako vedľajší produkt môjho pôvodného výskumu k predchádzajúcej knihe. K tomuto šľachticovi a jeho rodine sa nazbieralo veľa inak zaujímavého materiálu, ktorý ale nemal vhodné využitie pri opise historicko-geografických súvislostí okresu Veľký Krtíš, a tak som z neho urobil samostatnú knihu,“ vysvetlil autor.

SkryťVypnúť reklamu

Z malej dediny na kráľovský dvor

V knihe opisuje mnoho zaujímavých detailov, ktoré doteraz v slovenskej historickej literatúre neboli známe. „Osobne ma asi najviac zaujal skutočný rozsah právomocí, ktoré mal Pavol ako protonotár palatína. Na papieri to bola len funkcia hlavného úradníka, prípadne tajomníka najvyššieho sudcu v kráľovstve, ale v skutočnosti bol najvyšším sudcom Pavol, a jeho formálny nadriadený až na nemnoho výnimiek do jeho práce nijako nezasahoval,“ doplnil Sitár.

Monografia Magister Pavol z Kolár a Hontovci z Poiplia predstavuje stredovekého šľachtica Pavla z Kolár (1359 – 1431), potomka starého slovenského šľachtického rodu Hont-Poznanovcov. Ide o vôbec prvú monografiu príslušníka stredovekej uhorskej šľachty, ktorý nielenže preukázateľne pochádzal z pôvodne slovenského rodu, ale s územím Slovenska je spätý celý svoj život od narodenia po smrť.

Pavol z Kolár bol dlhodobo jednou z hlavných hnacích síl uhorského súdnictva v období neskorého stredoveku. Ide o jedného z najlepších praktikujúcich právnikov v období vlády kráľa Žigmunda Luxemburského. Napriek tomu, že vo svojej dobe patril medzi významné postavy kráľovského dvora a súdnej kúrie, ide o osobnosť, ktorej slovenská historiografia doteraz nevenovala ani najmenšiu pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

Hontovci boli významný rod

A kto boli Hontovci? Sitár známy rod opisuje takto: „Bez potomkov veľkomoravských elít by Uhorské kráľovstvo, postavené na kresťanských základoch, zrejme vôbec nevzniklo. Za jeho zakladateľa sa pokladá kráľ Štefan I., nezriedka považovaný za politického génia, a za svoje činy Maďarmi oslavovaný ako svätec. Oveľa menej sa ale pri opise jeho vlády zdôrazňujú kľúčové okolnosti, ktoré mu umožnili takouto osobnosťou sa stať, a tiež konkrétni ľudia, ktorí mu pomohli získať vládu a neskôr aj korunu. Štefanov otec, knieža Gejza, pred svojou smrťou zmenil starý systém nástupníctva na kniežací stolec, v ktorom sa vodcom stával najstarší člen rodu, v prospech svojho syna na dedičný.

To samozrejme vyvolalo nevôľu medzi čakateľmi na trón. Tá po Gejzovej smrti vyústila do povstania proti Štefanovmu nástupníctvu, ktoré viedol jeho strýko Kopáň. Ten pod svojou zástavou zhromaždil staromaďarskú šľachtu zo Zadunajska, ktorá síce bola formálne pokrstená, ale vo svojej viere vlažná a inklinujúca skôr k pohanským tradíciám. Štefanovo nástupníctvo podporili aj niektorí staromaďarskí, kabarskí a pečenežskí náčelníci, ale hlavnou oporou mu boli potomkovia veľkomoravskej šľachty, slovenské kniežatá Hont a Poznan, ktorým Štefan v týchto neistých časoch dôveroval natoľko, že z nich urobil veliteľov svojej osobnej stráže.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neskoršej kronikárskej tradície ho títo mali vo vojenskom tábore pri Hrone slávnostne opásať mečom a následne ho ako veliteľa sprevádzať do rozhodujúcej bitky, ktorá sa odohrala kdesi pri Vespréme. Štefan aj vďaka nezvyklej taktike cudzineckého vojska porazil tradičné bojujúce Kopáňove voje, ich vodcu dal rozštvrtiť, pričom časti tela rozposlal ako výstrahu ostatným kniežatám, a následne sa v roku 1000 dal korunovať za prvého uhorského kráľa.“

Rodinkárstvo v súdnictve

Druhá otázka, ktorá sa tu natíska je ako sa šľachtic z dedinky ako Koláre dostane v hierarchii Uhorska tak vysoko. Až ku kráľovi. Koláre sa nachádzali v blízkosti relatívne dôležitého mestečka Balážske Ďarmoty, kde sa konávali trhy, súdy aj župné zhromaždenia šľachty. Pokiaľ ide o kariérny postup, to bolo vždy predovšetkým o známostiach. Pavlov otec bol preukázateľne v službách miestneho magnátskeho rodu zo Sečian (Szécsény) a Pavol sám sa zrejme počas svojho štúdia dostal do kontaktu s ďalším magnátskym rodom Bebekovcov z Plešivca.

Keď sa oženil, jeho švagrom sa stal protonotár dvorského sudcu, Bartolomej zo Söju a Szente, dediny relatívne blízko pri Kolároch na druhom brehu Ipľa v Novohrade a cez neho sa zrejme dostal ako notár na kráľovský dvor. A keďže v týchto rokoch boli dvorskými sudcami práve Bebekovci a páni zo Sečian, vďaka známostiam sa mu rýchlo podarilo stať sa protonotárom. Tam sa potom zrejme udržal už vďaka svojej kvalitnej robote, keďže jeho ďalší šéfovia s ním nijako známosťami spriaznení neboli.

Najvyššou a prvotnou súdnou ustanovizňou bol panovník, ktorý v najstarších dobách vykonával súdnictvo sám. Kráľ v prítomnosti dvoranov súdil hlavne na svojom dvore, čiže kúrii, ktorá v časoch putovného dvora za dynastie Arpádovcov mohla zasadať kdekoľvek, kde sa kráľ na cestách zastavil. Až v období vlády Anjouovcov sa ako stále sídlo kúrie vyprofiloval Vyšehrad, a neskôr sa ním stal Budín. S postupným nárastom súdnej agendy sa však cez spôsob delegovania právomocí na zástupcov vytvoril zložitejší súdny systém a niekoľko rôznych inštitúcií, ktoré však stále patrili do kráľovskej kúrie.

Blízky vzťah s Bebekovcami

V období vlády kráľa Žigmunda už bola kráľovská kúria ustáleným súdnym orgánom, ktorý v ideálnom prípade zasadal v plnom zložení. Za prítomnosti kráľa, palatína, dvorského sudcu a personála, pričom predsedníctvo súdu sa menilo podľa toho, kto mal kompetenciu súdiť konkrétne prejednávanú vec. Prísediacimi pri takýchto súdoch boli členovia kráľovskej rady, čiže najvyšší svetskí a cirkevní šľachtici, ktorí mali pri rozhodovaní poradný hlas. Súd potom dopĺňal pomocný personál, ktorým boli protonotári a notári. V tomto období si notársky personál vyberal samotný hodnostár, zväčša z radov svojej familiarity. Z toho vyplýva, že Pavol mal zrejme blízky vzťah s Bebekovcami, pretože jeho kariérny postup je spojený práve s érou ich pôsobenia v najvyšších kráľovských úradoch.

Ide o vôbec prvú monografiu príslušníka stredovekej uhorskej šľachty, ktorý nielenže preukázateľne pochádzal z pôvodne slovenského rodu, ale s územím Slovenska je spätý celý svoj život.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 003
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 918
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 116
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 368
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 827
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 116
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 711
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 484
  1. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  2. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  3. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  4. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  5. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  6. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  7. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  8. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 754
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 323
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 275
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 674
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 167
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 989
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 560
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  2. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  3. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  4. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  5. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  6. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  7. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  8. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 754
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 323
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 275
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 674
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 167
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 989
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 560
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu