Unikátny projekt pribrzdil medveď. Usmrtil Emblu (+ FOTO)

Na losy žijúce na Látkach si urobili zálusk predátori.

Merg odpočívajúci na Látkach.Merg odpočívajúci na Látkach. (Zdroj: Stanislav Bystriansky)

LÁTKY. Sľubne sa vyvíjajúci projekt poznačili tento rok dve nečakané udalosti. Najprv útek, potom vyčíňanie predátorov. Reč je o losoch mokraďových, žijúcich v uznanej zvernici Sekcia v katastri obce Látky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Severské zvieratá tu nechovajú len tak, na parádu. Zanietenci z Výskumného ústavu živočíšnej výroby pri NPPC Nitra a občianskeho združenia ŽITO, v spolupráci s Nórskym jeleniarskym centrom Svanoya a švédskym sponzorom Warmlands Moose Park Ekshärad, sa pred troma rokmi pustili do projektu Reštitúcia losa európskeho. Zviera, ktoré malo kedysi svoj domov aj v našej krajine, chcú vrátiť späť do slovenskej prírody.

SkryťVypnúť reklamu

Útek

Lotyš Merg a Švédka Embla žili v spomínanej zvernici vyše roka. V máji sa tento losí párik postaral o rozruch. Ušiel po povodni, ktorá poškodila oplotenie. Vďaka špeciálnym obojkom s GPS vedeli výskumníci o každom ich kroku. Zvieratám sa spočiatku darilo veľmi dobre. Samica dokonca vo voľnej prírode priviedla na svet svoje prvé mláďatko.

„Embla bola v tom čase vo výbornej kondícii a zdalo sa, že pobyt vo voľnej prírode znášajú aj s Mergom veľmi dobre,“ povedal predseda občianskeho združenia ŽITO Stanislav Bystriansky. Pred takmer dvoma mesiacmi sa výskumníkom Embla ukázala, dokonca sa nechala odfotiť a asi pol hodinu sledovať. No bola už bez mláďaťa a mala zranenú prednú nohu. Potom prišiel smutný koniec.

„Pred poldruha mesiacom sme prostredníctvom GPS signálu z obojku zistili, že Embla sa už tretí deň nehýbe. To neveštilo nič dobré. Moje obavy sa napokon potvrdili. Zabil ju medveď,“ dodal smutne Bystriansky a pokračoval: „Pre nás to bola obrovská strata, keďže losy, o ktoré sa staráme, sú našou srdcovkou. Veríme, že po stáročiach sa toto zviera, ktoré naši predkovia v čase hladomoru vykynožili, stane opäť súčasťou našej prírody.“

SkryťVypnúť reklamu

Veľká strata

Smútok zo smrti losice sa miešal s nádejou, že Merg bude v poriadku a prípadne objaví jednu z losíc, ktoré k nám sporadicky prichádzajú z Poľska.

„Bolo obdobie ruje. Merg raz a pol obišiel celú Chránenú krajinnú oblasť Poľana. Losicu sa mu nepodarilo nájsť, no objavil obe veľké vodné nádrže v teritóriu – Hriňovskú aj Málinskú priehradu. Napokon sa objavil na dvore horárne Trnavy pri Dúbravách, kde zrejme hľadal útočište“ podotkol chovateľ.

Ani Mergov „výlet“ sa neobišiel bez nepríjemných následkov. Odniesli si to jeho nohy, ktoré mu dohrýzli vlci.

„Sme radi, že aspoň on je v poriadku. Embla mu však určite bude chýbať, hoci los je samotárske zviera“ pripomenul Bystriansky a pokračoval: „Ešte viac ako Mergovi Bude Embla chýbať nášmu projektu a mne osobne. Sledovať divo žijúce zviera vo voľnej prírode je snom každého výskumníka. O to väčším, keď zviera akceptuje jeho prítomnosť. Embla bola výnimočná. Ku mne bola veľmi priateľská, ba až nežná. Nikdy, ani z roztopaše alebo inej príčiny, ma neohrozila. Veľmi som si ju obľúbil a jej smrť prežívam podobne ako stratu blízkej osoby.“

SkryťVypnúť reklamu

Odškodnenie by pomohlo

Chovatelia a výskumníci majú aktuálne pod palcom troch losích samcov. Partnerky by sa im zišli ako soľ. Pre združenie by to však bola finančne náročná záležitosť. Pomôcť by mohlo odškodnenie od štátu, o ktoré predseda OZ ŽITO požiadal.

„Predátori nám spôsobili niekoľkotisícovú škodu. V tomto prípade chránené zviera usmrtilo rovnako chránené zviera,“ ozrejmil Bystriansky, ktorý očakával väčší záujem zo strany kompetentných.

Zatiaľ je prípad len v legislatívnej rovine. Výskumníci dúfajú, že úrady im predsa len dajú za pravdu. Odškodné by im pomohlo napredovať v ich jedinečnom projekte. Zanietený chovateľ tvrdí, že by bolo aj prejavom úcty k donorským štátom, ktoré prostredníctvom Ekopolisu Banská Bystrica projekt finančne podporili.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 814
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 662
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 445
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 690
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 650
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 300
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 561
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 519
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu