ČERENČANY. Granty i prostriedky z vlastného rozpočtu využíva na svoj rozvoj obec Čerenčany v okrese Rimavská Sobota. Podľa slov starostky Zuzany Študencovej sa v prípade nutnosti nebránia ani úverom, mnohé veci sa však snažia skôr realizovať z vlastných zdrojov.

"Zo svojho rozpočtu sa chystáme rekonštruovať kamerový systém. Ponúkali nám totiž inštalovanie piatich kamier v obci za 100-tisíc eur, pričom iba samotná spoluúčasť by bola 5-tisíc eur. Sami však za 8- až 10-tisíc eur dokážeme nainštalovať minimálne 12 nových kamier," podotkla starostka s tým, že ich počet bude nakoniec snáď ešte vyšší, keďže je možné, že budú monitorovať i čistiareň odpadových vôd. Ako dodala, z vlastných zdrojov postupne obnovujú i obecný rozhlas a verejné osvetlenie.
Rekonštrukcia fary a kostola
Ďalšou oblasťou, ktorej sa v obci aktuálne venujú, je cestná infraštruktúra. "Minulý rok sme z vlastných zdrojov vyasfaltovali Záhradnú ulicu. Teraz uvažujeme o úvere, aby sme na budúci rok vyasfaltovali Novú ulicu. V súčasnosti totiž nie sú vhodné výzvy na čerpanie grantov na takúto rekonštrukciu, ale ľudia na spomínanej ulici, ktorá bola doteraz vždy len vysypaná šotolinou, si už zaslúžia dobrú cestu," vysvetlila Študencová.
Jedným z ďalších plánov rozvoja je podľa nej rekonštrukcia miestnej fary a kostola i jeho okolia. "Keď k nám prídu návštevníci, tak miestnu kúriu si nemôžu pozrieť, pretože je v areáli tunajšieho reedukačného centra. Najväčším lákadlom a pýchou našej obce by bol zrekonštruovaný a sprístupnený evanjelický kostol, ako aj zriadenie pamätnej izby dejateľa Samuela Kollára v miestnej fare," načrtla starostka.
Doplnila tiež, že v tejto súvislosti by na oddych mohol slúžiť aj pozemok v okolí kostola, z ktorého by bol park, venovaný S. Kollárovi. "Bol totiž i ovocinárom, staral sa o ovocné stromy. Z časti pozemku by sme teda vytvorili sad a v druhej časti oddychovú zónu," objasnila Študencová. Evanjelický kostol, fara aj okolitý pozemok sú však podľa jej slov vo vlastníctve evanjelického cirkevného zboru a. v. v Čerenčanoch a oni budú mať hlavné slovo o budúcom využití.
Málo aktivačných
Za jeden z najväčších problémov Čerenčian považuje podľa vlastných slov nedostatok ľudí na aktivačné práce. "Naša obec je skôr takou raritou v okrese Rimavská Sobota, pretože je tu nízka miera nezamestnanosti. Mladí ľudia tieto obecné práce nebudú robiť a starší už nevládzu. Dokopy máme použiteľných len troch až štyroch pracovníkov. Je tu pritom veľa verejných priestranstiev, o ktoré sa staráme," povedala starostka. Obec prevádzkuje kanalizáciu a čistiareň odpadových vôd, čo si tiež vyžaduje prácu aktivačných pracovníkov.

V obci pôsobí päť väčších podnikateľských subjektov, ktoré sú etablované prevažne v areáli bývalého roľníckeho družstva a v jeho blízkosti. Podľa Študencovej okrem zamestnávania ľudí pomáhajú i samotnej obci. "Keď napríklad máme problém s malotraktorom či naším požiarnickým vozidlom, urobia nám servis. Pomáhajú nám však aj v iných oblastiach," priblížila.
V dedine si ľudia pomáhajú
Najväčším zamestnávateľom v Čerenčanoch je špedičná firma Albema, ktorá zamestnáva okolo 55 pracovníkov. "Pochádzam z Čerenčian a od detstva som bol zvyknutý, že ľudia na dedine si pomáhajú. Chcel som preto radšej zostať prostým vidiečanom a anonymita mesta, kde som pár rokov žil, mi nevyhovovala. Som rád, že som tu a môžem dedine pomôcť," vysvetlil majiteľ a konateľ firmy Peter Májoš dôvod, pre ktorý sa rozhodol podnikať v obci.
Zriadenie sídla firmy v dedine bolo podľa neho tým najlepším rozhodnutím. "Mal som obavy, či obec nejako nebudeme obmedzovať, napríklad zvýšenou dopravou, ale tie sa našťastie nepotvrdili. Naše autá sú aj tak väčšinou stále vonku," dodal Májoš s tým, že priestory v Čerenčanoch ho navyše vyjdú lacnejšie ako v meste a ľahšia je podľa neho i spolupráca so samosprávou.