ČERENČANY. Zabezpečenie komplexnej odbornej starostlivosti, prevýchovy a vzdelávania detí s poruchami správania, asociálnym vývinom a trestnou činnosťou je poslaním Reedukačného centra (RC) v Čerenčanoch v okrese Rimavská Sobota, ktoré v tejto obci pod rôznymi názvami funguje od roku 1966. Ako povedala jeho riaditeľka Beáta Bodnárová, v starostlivosti majú deti, u ktorých boli zistené také nedostatky v sociálnej prispôsobivosti, osobnostných vlastnostiach a charakterovom vývine, že ich výchova a vzdelávanie v iných zariadeniach alebo v prirodzenom rodinnom prostredí by neviedla k náprave.
"Snažíme sa vytvárať pozitívnu prosociálnu atmosféru, vyvážený systém práv a povinností a usilujeme sa o zmenu postojov, správania a konania detí. Našou snahou je tiež vytvárať a formovať vzájomné vzťahy pedagógov a detí so zameraním na pozitívne prijatie dieťaťa pedagógom so všetkými nedostatkami a prejavmi. Zároveň hľadáme možnosti pozitívnej motivácie pre deti," priblížila riaditeľka.
Na okraji záujmu
Ako pokračovala, nie vždy sa im darí, že dieťa prijme ponúkané možnosti a riešenia. "Často sa stáva, že sa postaví do opozície. Odmieta ponúkané riešenia, ide svojou cestou," vysvetlila Bodnárová a doplnila, že potom sa u detí objavuje negativizmus, pasivita, verbálna i fyzická agresivita, ako aj odmietanie či úteky.

"Reedukačné centrá sú momentálne na okraji záujmu spoločnosti. Avšak je potrebné vyzdvihnúť dôležitosť týchto zariadení. Pretože spoločnosť do nich ukladá deti, ktoré sa už nedarí zvládnuť v domácom či školskom prostredí, ktorých správanie sa dlhodobo vymyká norme. Ide hlavne o deti, ktoré už predtým opakovane dostali možnosť zmeniť svoje správanie, postoj a konanie, prešli cez pokusy rodičov, starých rodičov, učiteľov, výchovných poradcov, pedagogicko-psychologické poradne, psychológov a niektorí i psychiatrov," podotkla riaditeľka.
Aj preto je podľa jej slov práca v reedukačnom centre veľmi náročná. "Každým dňom sú pedagógovia, ale i ostatní zamestnanci, ktorí sa podieľajú na chode zariadenia, viac a viac unavení, demotivovaní, znechutení. Cítia sa vyhorení. Dôvodom je na jednej strane nízke ohodnotenie, na strane druhej kladenie vysokých požiadaviek na psychickú odolnosť a pedagogickú odbornosť, a v konečnom dôsledku aj na slabú spoluprácu všetkých zainteresovaných strán, vrátane rodiny," dodala.
Ovocný sad i športový areál
RC v Čerenčanoch má kapacitu 56 klientov, ktorí sú rozdelení do siedmich výchovných skupín. Spočiatku pôvodný Detský výchovný ústav fungoval len v priestoroch starého kaštieľa, ktorý v minulosti patril rodine veľkostatkára Zmeškala. Po znárodnení sa stal majetkom štátu. V roku 1977 sa postupne začalo pracovať na rozsiahlych opravárenských a rekonštrukčných prácach na všetkých budovách ústavu.
Neskôr bola zrealizovaná prístavba internátu s kapacitou 24 detí, ktorá bola v roku 1990 dokončená spolu so školskou jedálňou, telocvičňou a školskými dielňami. Svojpomocne bol vybudovaný nový športový areál a skleník, vysadený ovocný sad a rozšíril sa školský pozemok. V roku 2007 bola ukončená rekonštrukcia pôvodného kaštieľa, ktorý v súčasnosti slúži na ubytovanie dvoch dievčenských skupín.