RIMAVSKÁ SOBOTA. Pri príležitosti stého výročia úmrtia sochára Barnabása Hollóa sprístupnili tento týždeň v priestoroch Gemersko-malohontského múzea (GMM) v Rimavskej Sobote výstavu Barnabás Holló (1865 – 1917). Sochár z Gemera-Malohontu. Vystavený rozsiahly fotografický materiál je doplnený o predmety z rodinnej pozostalosti sochára. Ako informovala kurátorka výstavy a historička umenia GMM Angelika Kolár, život a tvorba Barnabása Hollóa sú na pôde múzea predstavené vôbec prvýkrát a verejnosť si ich môže pozrieť do konca februára budúceho roka.
Podarilo sa zreštaurovať jediné dielo
„Hoci Gemersko-malohontské múzeum vlastní len jedno Hollóove dielo, jeho veľkosť a význam je o to väčší. Sadrový model prvej veľkej realizácie – reliéfu Založenie Uhorskej akadémie vied 3. novembra 1825 sa v roku 2016 podarilo úspešne zreštaurovať a dnes ho návštevníci môžu opäť obdivovať v priestoroch múzea.
Výstava pozostáva z fotografickej dokumentácie exteriérových realizácií, dobových fotografií, ako aj fotografií drobných plastík, z ktorých niektoré sa nachádzajú v zbierkových fondoch múzeí a galérií v Maďarsku. Vďaka rodine Barnabása Hollóa, najmä pravnučke Ildikó Farkas a príbuznej Éve Delényi je výstava doplnená o predmety z rodinnej pozostalosti sochára,“ uviedla kurátorka výstavy.
Rimavská Sobota sa často spomína ako kolíska uhorského sochárskeho umenia. Tri významné sochárske osobnosti v minulosti pozdvihli mesto a región v oblasti umenia na stredoeurópsku úroveň, a preto sa Gemersko-malohontské múzeum usiluje o to, aby bolo ich životné dielo odborne zhodnocované a prezentované verejnosti.
Narodil sa tu István Ferenczy (1792 - 1856), zakladateľ a pôvodca klasicistického sochárstva v Uhorsku, svoje mladé roky tu strávil Miklós Izsó (1831 - 1875), ktorý ako Ferenczyho žiak ďalej kultivoval toto umenie a považuje sa za najväčšieho maďarského sochára. „V neposlednom rade tu svoje štúdiá začal aj Barnabás Holló (1865 - 1917), rodák z Gemera-Malohontu, ktorý napriek tomu, že prevažnú časť života prežil v Budapešti, nikdy neopustil svoj palócky prízvuk a lásku k rodnému kraju,“ ozrejmila Kolár.
Bronzový odliatok zdobí akadémiu v Budapešti
Barnabás Holló svoje sochárske štúdium začal v Rimavskej Sobote pod vedením miestneho sochára Antala Martinelliho. V Budapešti po absolvovaní Uhorskej kráľovskej školy dekoratívneho kreslenia sa stal žiakom v kresliarskej škole významného sochára Alajosa Stróbla. Do povedomia verejnosti sa dostal už v roku 1891, kedy začal pracovať na veľkolepej zákazke vytvorenia historického takzvaného Széchenyiho reliéfu, znázorňujúceho založenie Uhorskej akadémie vied 3. novembra 1825. Bronzový odliatok diela je osadený na fasáde budovy Maďarskej akadémie vied v Budapešti.
Sadrový model reliéfu je dnes súčasťou zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea od roku 1918, kedy ho kúpilo od sochárovej vdovy. Ďalšími dielami Hollóa boli prevažne veľkorozmerné exteriérové podobizne osobností z histórie, určené pre verejné priestranstvá miest ako Budapešť, Debrecen, Hajdúböszörmény, Vál, Balatonalmádi, Rožňava a iné. V Gemeri-Malohonte je zastúpený významnými dielami ako socha Mihálya Tompu na rovnomennom námestí v Rimavskej Sobote a podoba kráľa Mateja Korvína v obci Gemer.
Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote svoju históriu začalo písať 3. septembra 1882 a tým sa radí medzi piate najstaršie múzeum na Slovensku. Hlavným zameraním múzea je dokumentácia prírody a spoločnosti historického regiónu Gemera a Malohontu. Od roku 1996 sa múzeum špecializuje na dokumentáciu hmotnej a duchovnej kultúry Rómov v širšom regióne. Na konci roku 2016 tvorilo zbierkový fond múzea 101 388 položiek, z toho bolo 68 539 zbierkových predmetov a 32 849 historických tlačí.