HODEJOV/HOSTICE. Zadlžení ľudia, ktorí majú problémy so splácaním svojich záväzkov, sa budú môcť poradiť s odborníkmi. Bezplatné služby im poskytnú v rámci Dňa bez dlhov, ktorý bude v dňoch 14. – 15. novembra prebiehať v jedenástich obciach Banskobystrického, Prešovského a Košického kraja. Projekt organizačne zastrešuje spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika, ktorá je zameraná na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov. Zároveň nadviazala spoluprácu so starostami obcí, v ktorých žije veľa zadlžených ľudí.

„V Banskobystrickom budú v stredu 15. novembra otvorené kontaktné miesta v Hodejove (13.00 – 16.00 hod.) a Hosticiach (10.00 – 12.30 hod.). Ľudia, ktorí bojujú so splácaním dlhov, sa budú môcť bezplatne poradiť s odborníkmi, ako riešiť svoju nelichotivú finančnú situáciu,“ informovala Markéta Kolářová, tlačová hovorkyňa spoločnosti KRUK s tým, že v Prešove budú prítomní aj konzultanti štátnej rozpočtovej organizácie Centrum právnej pomoci, ktorá ako jediná môže Slovákom sprostredkovať osobný bankrot.
„Odborníci na kontaktných miestach zhodnotia finančnú situáciu dlžníkov so zreteľom na ich príjmy a záväzky. Výsledkom bude konkrétny plán, ako postupovať pri splácaní dlhov, kde možno obmedziť náklady, kde zohnať ďalší zdroj príjmov alebo ako rozložiť záväzky na dlhšie časové obdobie. Vždy je však základom komunikácia s veriteľom a reálny pohľad na vlastné finančné možnosti,“ upresnila Kolářová.
Podľa prieskumu, ktorým disponuje spoločnosť KRUK, je priemerná výška dlhu Slovákov 845 eur. Častejšie si požičiavajú muži. Najviac dlžníkov žije v Košickom kraji. Nasledujú Nitriansky a Prešovský kraj. Najnižšie sumy si požičiavajú ľudia žijúci v Bratislavskom kraji.
„Na kontaktné miesta prichádzajú aj matky samoživiteľky, ktoré doslova bojujú o každý cent. Tiež radíme dôchodcom. Výnimkou nie sú ani klienti s vysokými dlhmi a exekúciami, ktorí si požičali peniaze pre niekoho iného, kto však prestal svoje záväzky splácať,“ zakončila hovorkyňa.