Zlato džudistov Katsuda Križovej a Varša

Tréneri sa rozhodli svojich zverencov nasadiť o kategóriu vyššie.

Medailisti Katsuda.Medailisti Katsuda. (Zdroj: Archív R.R.)

LUČENEC. Až 571 džudistov z 9 krajín Európy sa v sobotu (11.11.) zišlo v Galante na Medzinárodnom Judo Cupe. O cenné medaily prišli zabojovať aj pretekári lučeneckého džudo klubu Katsudo. Keďže turnaj nebol bodovaný, tréneri na čele s Róbertom Rácom sa rozhodli svojich zverencov nasadiť o kategóriu vyššie.

„Naši športovci rastú ako z vody a niektorí prechádzajú do kategórií mladšieho žiactva a dorastu. Preto sa musíme zameriavať na zmenu váhových kategórií a pokračovať v našom tréningovom procese. My sme na kvalitne obsadený turnaj vycestovali s 13 žiakmi, čo bola presná polovica z plánovanej výpravy. Žiaľ, niektorých našich džudistov zastavila choroba i povinnosti,“ začal Martin Ľupták z Katsuda. Napriek nižšiemu počtu sa „katsuďákom“ podarilo získať päť medailí. Najkrajšie zápasy podľa Ľuptáka predviedol Michal Varšo (do 38 kg), ktorý všetkých súperov porazil, stal sa víťazom a v kategórii mini pri bodovaní klubu skončil na 1. mieste. Budúci rok ho už čakajú zápasy medzi mladšími žiakmi.

Zápas s ťažším pretekárom

„Aj Lili Križová nastúpila o kategóriu vyššie (do 27 kg) a bolo vidieť zmenu v zápasoch. So súperkami sa nepoznali, a tak mohla skúšať nacvičené techniky. Lili svoju kategóriu s prehľadom vyhrala. V hmotnosti do 46 kg Dalibor Strmeň krásnymi zápasmi prešiel zo skupiny až do semifinále. Tam už voči nemu neboli rozhodcovia ústretoví a po remíze dali za aktivitu bod jeho súperovi. Čakali sme, že sa Dalibor vo finále stretne s naším maďarským kolegom a jednotkou Riccim Tóthom. Hoci verdikt rozhodcov nebol fér, berieme to ako výzvu. Dalibor si pekným hodom vybojoval 3. miesto.“

Adam Šlajferčík mal v Galante pred sebou náročnú úlohu. V hmotnosti nad 46 kg súperil s o vyše 30 kilogramov ťažším pretekárom z Maďarska. Ani váhová prevaha ho však nezastavila a vybojoval si bronzovú medailu. Bronz si z turnaja odniesla aj úradujúca majsterka Slovenska Diana Fekiačová (do 52 kg), ktorá svoje semifinálové zaváhanie napravila v boji o 3. miesto.

Bronz tesne ušiel

Sestry Martina a Pavlína Ľuptákové bojovali o bronz. Martina mala na triumf v celej kategórii, ale v semifinále prehrala na trest shido. Neuspela ani v boji o bronz a obsadila 5. miesto. Pavlína mala zlý vstup do turnaja. V opravách sa jej podarilo uspieť, no zápas o bronz sa pre ňu skončil trestom za vystreté ruky a taktiež obsadila 5. miesto.

„Blízko k medaile mal aj Andrej Meša, ktorý zvládal vyššiu kategóriu s prehľadom. V dôležitom dueli s Poliakom ale zaváhal, čo ho posunulo do boja o bronz. Tam nasadil techniku, ktorou sa však dostal na chrbát a podľa nových pravidiel prehral. Taktiež obsadil 5. miesto. Andrej však vedie rebríček najlepších džudistov vo svojej kategórii a v celoslovenskom hodnotení je na 2. priečke. Pre neho aj pre klub je to výborný úspech. Pekné výkony podali aj ostatní džudisti, ale kvôli silnej konkurencii do bojov o medaily nezasiahli. Všetkým našim pretekárom ďakujeme a budeme im držať palce do ďalšieho roka,“ povedal Ľupták, ktorý na záver poďakoval sponzorom Katsudo klubu.

„Za celoročnú podporu ďakujeme všetkým, ktorí nám fandia. Za bezpečnú dopravu ďakujeme Radoslavovi Padyšákovi, Júliusovi Šlajferčíkovi, Andrejovi Chudému a Františkovi Gaňovi. Veľké ďakujem patrí sponzorom: Miloš Kelemen, Stanislav Pisár, B6-Slovakia, Peter Mlynarčík, Endogyn, s. r .o., Ivime, s. r. o., Peter Baláž Fortis Lučenec, Pavel a Jana Juchová, Jaroslav Tóth, hotel Clavis, Radoslav Miadok, Katarína Kudláková, KK centrum Retex Lučenec, rodina Šagátová, ZŠ L. Novomeského a celému vedeniu našej školy, mestu Lučenec za finančnú podporu, všetkým rodičom a najmä trénerom Petrovi Vargovi, Lucii Balaškovej, Robertovi Rácovi a inštruktorovi Martinovi Čipčalovi.“