RIMAVSKÁ SOBOTA. Predmetom mesiaca v Gemersko – malohontskom múzeu (GMM) už bolo počas roka všeličo. Obraz s optickou ilúziou, relikvia jedinej blahoslavenej Slovensky, dokonca aj falzifikát hlineného kahanca. Aj na sklonku roka je vystavený zaujímavý exponát z rozsiahlych zbierok rimavskosobotského múzea. Je ním dermoplastický preparát sýkorky veľkej.
„Vyprepracovaná samička bola obeťou zrážky s autom. V múzeu je od roku 2007. Hoci sýkorky veľké patria k našim najznámejším vtákom, je mnoho menej známych detailov. Práve preto je tento zbierkový predmet fascinujúci,“ informovala Monika Gállfyová, biologička GMM.

Vajíčka majú dovedna rovnakú hmotnosť, ako samička
Sýkorky veľké alebo bielolíce môžeme bežne pozorovať v blízkosti svojich obydlí, parkoch aj lesoch. „Považujeme ich za hmyzožravé. V období hniezdenia sa živia živočíšnou potravou, najmä larvami hmyzu, drobnými pavúkmi a rôznymi článkonožcami,“ priblížila biologička a podotkla, že samičky vyhľadávajú v období znášania vajíčok potravu bohatú na vápnik. „Potrebujú ju najmä pre tvorbu škrupín vajíčok. Preto im prídu vhod napríklad malé slimáky.“
Gállfyová tiež priblížila zaujímavosti ohľadom znášky vajíčok. „Sýkorky veľké majú v jednej znáške spravidla 6 až 12 vajíčok. Najčastejšie približne 10. Samička váži v priemere 15 – 17 gramov. Každý deň znesie jedno vajíčko, ktoré váži približne 1,5 – 1,6 gramu. Hmotnosť vajíčok v jednej znáške je väčšinou rovnaká, ako je hmotnosť samičky. Keby sme to porovnali so ženou, vážiacou 60 kg, tak počas 10 dní by musela porodiť každý deň jedno šesťkilogramové dieťa.“ Za zmienku stojí aj fakt, že škrupiny vajíčok obsahujú viac vápnika, ako celá kostra samičky. Práve preto potrebuje v spomínanom období potravu bohatú na vápnik. Vyliahnuté mláďatá kŕmia rodičia živočíšnou potravou.
Neušetria ani netopiere
„S príchodom jesene a zimy sa drobné článkonožce stávajú nedostupnými a tak sa sýkorky preorientujú na rastlinnú potravu, najmä olejnaté semená. Navštevujú aj kŕmidlá,“ ozrejmila Gállfyová a pripomenula, že keď je nedostatok semiačok, tak sa prejaví temná stránka týchto vtákov, ktoré sú veľmi vynaliezavé, obratné, nebojácne a dravé. „Na severe Maďarska pozorovali, ako sýkorky systematicky vyhľadávali malé netopiere, žijúce v jaskyniach. Zabili ich a zjedli. Začali mozgom. Keď však boli sýkorky prikrmované slnečnicou, tak netopiere napádali len zriedkavo.“
Nie je výnimočné, keď sýkorky zabijú a zjedia iné vtáky. „V roku 2013 zabili vyše desať čečetiek – drobných pinkovitých spevavcov. Ubili ich na smrť, rozďobali lebku, vyjedli mozog a neskôr aj zvyšok tela. Sýkorky veľké sa takto správajú len výnimočne. Predpokladá sa, že najmä vtedy, keď im chýba potrava alebo niektorá z jej zložiek. Práve to je dôvod na to, aby sme ich v zime prikromovali,“ zakončila biologička.
Dermoplastický preparát sýkorky veľkej bude v GMM vystavený do 31. decembra.