HRADIŠTE. Už tretíkrát sa v Hradišti rozprávalo o histórii Novohradu. Stretnutie priateľov regionálnej histórie si získava čoraz viac priaznivcov a priestory kultúrneho domu, v ktorom sa toto jedinečné podujatie koná, doslova praskali vo švíkoch.
„Stretnutie vzniklo s cieľom vytvoriť akúsi platformu, kde by sa aspoň raz ročne mohli stretnúť všetci, ktorí sa zaujímajú o históriu Novohradu. Aby si tu mohli vymeniť skúsenosti, aby tu mohli vzniknúť nápady, aby sme spoločne pre náš región niečo spravili,“ priblížil zámer organizátor Mišo Šesták.
Projekt má za úlohu zviditeľniť región
Okrem nadšencov sa tu v hojnom počte stretávajú aj profesionálni historici či archeológovia, aby sa podelili o svoje bohaté skúsenosti. Organizátori, ktorými sú občianske združenia Priatelia histórie Novohradu a PreHradište, spolu s obcou Hradište a ďalšími partnermi, chcú podporiť záujem obyvateľov o vlastnú históriu, pritiahnuť ich k nej a ukázať im, že aj tento často prehliadaný a ignorovaný kraj má svoje historické zaujímavosti. „Tiež sa snažíme spropagovať Novohrad a jeho históriu v iných kútoch Slovenska. A v neposlednom rade sa regionálnu históriu snažíme dostať k študentom,“ zdôraznil Šesták.
Súťaž priniesla zaujímavé výsledky
Dôkazom je to, že zborník je už tradične k dispozícii zadarmo a zdarma ho distribuujú aj do škôl. Súčasťou projektu sa stala súťaž História Novohradu 2017 pre študentov stredných škôl v Novohrade. Zúčastnilo sa jej šestnásť študentov. „Prevažná časť prác bola na veľmi slušnej úrovni. Koniec koncov, sedem z týchto prác sme zverejnili v zborníku a som si istý, že keby pri niektorých z nich nebolo uvedené, že sa jedná o práce študentov stredných škôl, nikoho by to ani nenapadlo,“ vyzdvihol Šesták.
Víťazom súťaže sa stal Patrik Fiľo so svojou prácou o evanjelickej škole v Mýtnej. Nový ročník súťaže oficiálne vyhlásia vo februári 2018. Zúčastniť sa môžu všetci študenti stredných škôl, ktorí sa chcú zaoberať históriou Novohradu.

Zborník je tento rok mimoriadne nabitý. Na 528 stranách sa zišlo bezmála päťdesiat príspevkov, ktoré z geografického hľadiska pokrývajú takmer celý Novohrad. Na svoje si prídu Lučenčania, ale aj ľudia z okresov Veľký Krtíš a Poltár. „Som presvedčený, že každý si tam nájde niečo, čo mu bude blízke a dôverne známe. Z časového hľadiska sú témy rozptýlené od doby bronzovej až do súčasnosti.“
Šesták vyzdvihol prácu Tomáša Sitára, v ktorej posúva prvú písomnú zmienku o Lučenci hlbšie do minulosti ale aj prácu Zuzany Polákovej z Archeologického ústavu SAV v Nitre nazvanú Deti v hrncoch, v ktorej píše o nezvyčajných zvykoch pri pochovávaní detí, ktoré zomreli ešte pred krstom. Mimoriadne zaujímavá je práca Jozefa Drenka o lučenskom policajnom kapitánovi Alexandrovi Wágnerovi, v ktorej napríklad cituje domáci poriadok lučenského nevestinca. Ján Aláč z Gemersko-malohontského múzea píše o zvykoch, povestiach a predstavách v obciach bývalého modrokamenského okresu okolo roku 1927.
Odhalí zaujímavé informácie
Medzi autormi sa objavil aj Šesták. Vo svojej práci zhromaždil viac ako stovku listov z takmer sedemdesiatich novohradských obcí z rokov 1910 až 1918. Dva príspevky sa do zborníka nedostali. Ide o text Júliusa Lomenčíka o literárnej tvorbe Samuela Činčuráka z Ozdína a predovšetkým o nesmierne zaujímavú a rozsiahlu štúdiu Jána Aláča o jednodetstve. Podľa dobovej tlače išlo o morovú nákazu či rakovinu slovenských evanjelikov v Novohrade za prvej republiky. Práve prednáška Jána Aláča Jednodetstvo alebo rozprávanie o prázdnych dvoroch a pustých školách bola hlavným bodom programu na Stretnutí v Hradišti a právom zanechala v zúčastnených silný dojem.
„Pre veľký rozsah sa tento text nedostal do zborníka, ale ostal v knihe Tajní vrahovia. Tú určite odporúčam,“ podotkol Šesták.
Zborník je k dispozícii zdarma

Vyše osemdesiat účastníkov stretnutia dokazuje, že ide o mimoriadne vydarenú myšlienku. Mnohí odchádzali obohatení novými poznatkami. Objavili sa aj nové nápady a podnety. „Už teraz začíname pracovať na zborníku pre ďalší ročník, aby sme dali dokopy kvalitný, zaujímavý a pestrý materiál. Latku sme si nastavili vysoko a veľmi nerád by som ju podliezal,“ prisľúbil organizátor.
Zborník si môžu záujemcovia bezplatne vyzdvihnúť na rôznych miestach. „Netreba zaváhať, minulý rok sa zborník rozobral v priebehu asi desiatich dní. Tento rok bol síce náklad zborníka väčší, ale predpokladáme aj podstatne väčší záujem. Vydanie zborníka je dosť drahé a distribuuje sa zadarmo. Bez sponzorov, ktorým chcem aj takto poďakovať, by sme to nedokázali,“ uzavrel Šesták.
Miesta, kde je zborník k dispozícii:
Kníhkupectvo Golem, Jókaiho ul. Lučenec
Kníhkupectvo Dováľ, Masarykova ul. Lučenec
Gemersko-malohontské múzeum Rimavská Sobota
Knižnica Kokava nad Rimavicou
Knižnica Veľký Krtíš