Dúhovému domčeku aj Veronike hrozí kolaps (+ FOTO)

Spôsob financovania denných stacionárov štátom sa od nového roka zmení. V centrách to považujú za likvidačný krok.

Klienti Dúhového domčeka si nedokážu predstaviť, že by ich obľúbené centrum zaniklo.Klienti Dúhového domčeka si nedokážu predstaviť, že by ich obľúbené centrum zaniklo. (Zdroj: Marcela Ballová)

LUČENEC/RIMAVSKÁ SOBOTA. Fungovanie denných stacionárov Dúhový domček v Lučenci a Veronika v Rimavskej Sobote je ohrozené. A zrejme nie sú na Slovensku jedinými zariadeniami tohto druhu, kde majú hlavy v smútku. Novela zákona o sociálnych službách totiž v novom roku zmení spôsob ich financovania štátom. Mali by sa začať viac spoliehať na peniaze z kás samospráv. V spomínaných stacionároch to považujú za likvidačný krok zo strany štátu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Príspevok od štátu doposiaľ predstavoval 70 – 80 percent našich príjmov. Mohli sme sa naň spoľahnúť a použiť ho na mzdy, úhradu nájomného či energií. Samozrejme, všetko sme museli riadne vydokladovať,“ povedala Margaréta Žigová, riaditeľka denného stacionára pre zdravotne ťažko postihnutých a seniorov Dúhový domček v Lučenci s tým, že ekonomické fungovanie centra je už aj teraz na hrane. Stále je potrebné hľadať ďalšie zdroje financovania.

SkryťVypnúť reklamu

„Teraz od štátu dostaneme podstatne menej peňazí. Bude dôležitý stupeň odkázanosti našich klientov, čo považujem za nelogické. Sú to len tabuľkové ukazovatele, ktoré veľakrát nemusia korešpondovať so skutočnosťou. Stacionáre majú dofinancovať samosprávy,“ ozrejmila riaditeľka a pripomenula, že v Dúhovom domčeku je tridsať klientov, z ktorých približne polovica je z Lučenca a zvyšok dochádza z okolitých obcí. Stacionár by bol teda odkázaný na financovanie z viacerých zdrojov. „Nie každá samospráva môže k tomu zaujať rovnaký postoj. Podľa mňa by sa nám kopili pohľadávky, ktoré by veľakrát nemuseli byť vymožiteľné.“

Rovnaký názor zdieľa aj Daniel Kojnok, predseda občianskeho združenia, ktoré je zriaďovateľom denného stacionára Veronika v Rimavskej Sobote.

SkryťVypnúť reklamu

„Mnohé samosprávy už majú rozpočet na budúci rok schválený a s výdavkami pre denné stacionáre v ňom nerátali, keďže doposiaľ neboli ich povinnosťou. Máme mesiac, a to aj vrátane vianočných sviatkov, na to, aby sme iniciovali rokovania na úrovni miest, obcí, kraja, vlády a určite oslovíme aj prezidenta. Ak neuspejeme, budeme musieť pristúpiť k tomu, čo aktuálne berieme ako najkrajnejšie riešenie. Zatvoriť stacionáre.“

Obavy z nezodpovednosti samospráv

V oboch zariadenia vnímajú aktuálny stav tak, akoby štát zatváral oči pred ľuďmi odkázanými na pomoc, pre ktorých pobyt v dennom stacionári je veľakrát jedinou možnosťou spoločenského života. V centrách k nim pristupujú individuálne. Pripravujú im program, učia sa s nimi, rozvíjajú ich estetické cítenie, dávajú praktické rady do bežného života. „Denné stacionáre sú nepochybne lepšie pre rozvoj postihnutých ľudí, ako napríklad nejaká liečba v ústave. Človek odkázaný na pomoc iných znáša náhle vytrhnutie z kolektívu, v ktorom sa cítil dobre, veľmi zle. Môže mu to privodiť doslova psychický kolaps,“ zdôraznil Kojnok.

SkryťVypnúť reklamu

Denný stacionár Veronika má aktuálne 15 klientov z desiatich obcí v Rimavskosobotskom okrese. Na budúci rok už od štátu dostane o 60 percent menší príspevok v porovnaní s týmto rokom. „Už zníženie o 10 percent je pre nás likvidačné a nie takýto extrém,“ podotkol Kojnok.

Prečítajte si tiež: Lučenčan Peťo Balko si užíval festivalový červený koberec Čítajte 

Na likvidačnú novelu denných stacionárov upozornila uplynulý týždeň aj Slovenská katolícka charita (SKCH).

„Jej pozitívom je, že konečne zohľadní odkázanosť zdravotne postihnutých a seniorov, najmä v VI. stupni odkázanosti. Avšak vôbec nerieši služby krízovej intervencie, a taktiež opatrovateľskú službu. K denným stacionárom je nastavená likvidačne,“ vyjadrila sa pre TASR Iva Mrvová z oddelenia komunikácie SKCH s tým, že v pobytových službách sa v najvyšších stupňoch odkázanosti v zvýši príspevok, ale aj tak nebude stačiť na pokrytie mzdových nákladov a odvodov spôsobených prudkým zvyšovaním minimálnej mzdy v posledných rokoch. Celý princíp má byť totiž založený na financovaní prevádzkových nákladov cez samosprávu.

„Znova je tam veľký predpoklad nezodpovednosti obcí. Neverejní poskytovatelia sociálnych služieb na tieto skutočnosti upozorňovali, no štát vychádza jednoznačne z predpokladu, že samosprávy budú zodpovedné. Či sa tak naozaj stane, zistíme v prvých mesiacoch budúceho roku,“ skonštatovala SKCH. Prvé signály z rokovaní so samosprávami sú podľa nej veľmi rozpačité a samosprávy sa k spolufinancovaniu nechcú zaviazať.

SKCH upozorňuje na to, že sa minimálna mzda zdvíha o viac ako desať percent a zároveň ministerstvo avizovalo aj zvýšenie všetkých príplatkov zamestnancom o 100 percent. „Ak všetko toto nezaplatia samosprávy, budú to musieť zaplatiť klienti a ich rodinní príslušníci. Slovensko čerpá obrovské európske zdroje na deinštitucionalizáciu. Bez funkčných terénnych a ambulantných sociálnych služieb sú to zbytočne vyhodené peniaze. Sociálne služby sú prehnane predražené nákladmi vyvolanými štátom,“ upozornila charita.

Stupeň odkázanosti bude dôležitým ukazovateľom

Podľa štátneho tajomníka rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny Branislava Ondruša znamená novela v budúcom roku pre štát nárast výdavkov na poskytovanie sociálnych služieb zo súčasných asi 90 miliónov eur na približne 140 až 150 miliónov eur.

„Budeme financovať oveľa viac miest v zariadeniach sociálnych služieb ako doteraz a do istej miery aj vyššími sumami, ktoré sa budú odvíjať od stupňa odkázanosti. V prípade vyššej odkázanosti budú denné stacionáre dostávať viac ako doteraz, v nižších stupňoch odkázanosti budú príspevky nižšie,“ vysvetlil Ondruš s tým, že ide o príspevky na rok 2018. Ďalšie roky bude vláda riešiť nariadením s novými sumami.

Podľa Ondruša treba mať možnosť ešte detailnejšie určovať výšku príspevku. V súčasnosti platí jedna výška pre pobytové a druhá pre ambulantné služby.

Prečítajte si tiež: Anna je poslednou pamätníčkou návštevy prezidenta Masaryka v Pôtri Čítajte 

V súvislosti s kontrolou denných stacionárov podľa zákona o rozpočtových pravidlách upozornil, že rezort bude naďalej sledovať účelnosť, hospodárnosť a efektívnosť vynakladania štátnych financií, ako aj to, či stacionáre plnia podmienky zákona o sociálnych službách.

„Verím, že takýmto vyčistením vytvoríme dostatočné finančné prostriedky, aby sme rýchlejšie zvyšovali príspevky na ambulantné sociálne služby než na pobytové sociálne služby,“ doplnil štátny tajomník.

Kontroly denných stacionárov sa uskutočnili v máji, júni a septembri tohto roka v 186 zariadeniach, ku ktorým prislúcha vyše 2500 zazmluvnených miest, z toho v 29 stacionároch boli kontroly opakované. Ukázali sa aj vážne porušenia, ktoré rieši ministerstvo práce právnou cestou.

Rôzne nedostatky boli zaznamenané napríklad v dennom stacionári v obciach Kvakovce, Slovenská Kajňa či Žalobín. Ako pozitívne príklady uviedol Ondruš naopak zaradenia Betánia Lipany, Opál mesta Prešov či Animus Janov.

Aktuálne funguje na Slovensku 381 denných stacionárov s viac ako 9300 miestami.

V Dúhovom domčeku aj Veronike nastalo rušné obdobie. Majú veľmi krátky čas na to, aby našli prijateľné riešenie, ako chod stacionárov udržať. Robia to preto, lebo vidia, že ich úsilie má zmysel. Ich práca a progres klientov je toho dôkazom.

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 837
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 468
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 929
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 609
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 137
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 898
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 373
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 1 891
  1. Jozef Varga: Krkavci / 60. /
  2. Michal Pavlík: Patrí k sebe šport a politika ?
  3. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Daorson /BiH/
  4. Ondřej Havelka: Nazí adamité. Africké bohoslužby v rouše Evině
  5. Portu Fin Blog: Pri investovaní treba pamätať aj na poplatky, vedia si vypýtať tisíce eur
  6. Lucia Kleštincová: Prepíšme (inak dopredu istú) budúcnosť demokracie EÚ
  7. Viktor Pamula: Viceprimátor poslancom
  8. Danica Chames: Ako (ne)rozbehnúť malý online biznis
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 230
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 76 304
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 283
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 698
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 483
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 598
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 17 314
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 10 727
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Jozef Varga: Krkavci / 60. /
  2. Michal Pavlík: Patrí k sebe šport a politika ?
  3. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Daorson /BiH/
  4. Ondřej Havelka: Nazí adamité. Africké bohoslužby v rouše Evině
  5. Portu Fin Blog: Pri investovaní treba pamätať aj na poplatky, vedia si vypýtať tisíce eur
  6. Lucia Kleštincová: Prepíšme (inak dopredu istú) budúcnosť demokracie EÚ
  7. Viktor Pamula: Viceprimátor poslancom
  8. Danica Chames: Ako (ne)rozbehnúť malý online biznis
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 230
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 76 304
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 283
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 698
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 483
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 598
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 17 314
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 10 727
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu