LUČENEC. Školský zbor Pedagogickej a sociálnej akadémie v Lučenci má dlhoročnú tradíciu. Už niekoľko rokov po vzniku školy začal pracovať orchester a spevácky zbor. Zo začiatku ako mužský. Profesorom hudby bol vtedy František Sýkora.
K veľkému rozmachu zborového spevu došlo po 2. svetovej vojne. Ako zbormajstri tu pôsobili profesor Štefan Moyzes a Ondrej Gábor. Najväčšie úspechy dosahoval zbor počas pôsobenia Ladislava Benceho. Ten vytvoril veľmi kvalitný spevokol, ktorý sa zúčastňoval celoštátnych súťaží a prehliadok. Zvyčajne dosahoval popredné umiestnenia. „Spievali sa skladby od Suchoňa, Cikkera, Moyzesa a iných autorov,“ priblížila súčasná vedúca Dagmar Jantošová.
Aj v nasledujúcich rokoch pod vedením rôznych dirigentov dosahoval zbor úspechy na súťažiach.

Po nežnej revolúcii sa zmenil jeho repertoár. Okrem skladieb slovenských, českých a maďarských autorov zbor spieval skladby s cirkevnou tematikou, úryvky muzikálov, spirituály, gospely, diela Bernsteina, Gershwina a ďalších. Vystupoval doma aj v zahraničí. Bude tiež príjemný spestrením projektu Slovensko spieva koledy, ktorý odštartuje už v stredu 13. decembra o 18.00 hod. v lučenskej synagóge.