LUČENEC. Životodarnej tekutiny nikdy nie je dosť, preto je každý darca krvi vítaný. V poslednom období sú čoraz populárnejšie výjazdové odbery. Terénny odber môže uskutočniť len dobre zaučený tím transfúziológov, prostredníctvom mobilnej odberovej jednotky.
„Terénny tím má sedem členov, ktorí pracujú pod vedením lekára. Majú k dispozícii všetky potrebné veci na odber, vrátane lôžok a laboratória,“ vysvetlil lekár Hematologicko-transfuziologického oddelenia z Banskej Bystrice Milan Bojo.
O takýto odber môže požiadať akákoľvek organizácia. Podmienkou je, aby bol počet darcov minimálne tridsať a aby bol k dispozícii dostatočne veľký priestor na rozloženie odberových lôžok a ďalšieho materiálu, prácu lekára, laborantky a administratívnej pracovníčky. Tiež musí byť vetrateľný a svetlý.
Budúci zdravotníci sa stali prvodarcami
Takéto odbery už niekoľko rokov organizuje aj Stredná zdravotnícka škola v Lučenci. Darovať krv môžu nielen žiaci a učitelia ale tiež široká verejnosť. Okrem dobrého skutku si darca týmto spôsobom môže preveriť svoj celkový zdravotný stav. Celý proces trvá hodinu až dve. Samotný odber maximálne 10 minút. Jednému darcovi odoberú 45 mililitrov krvi.
„Zmyslom výjazdových odberov je, aby sa zapojilo čo najviac nováčikov. Pod dohľadom skúsenejších darcov a svojich pedagógov ľahšie prekonávajú strach,“ vysvetlila učiteľka odbornej klinickej praxe Daša Murínová.
V úvodnej registrácii museli vyplniť dotazník. Darca musí mať pri sebe doklad totožnosti a tí, čo ešte nedovŕšili osemnásť rokov aj súhlas zákonného zástupcu. Neskôr sa podrobili krvnému testu na hemoglobín. Tu niektorých pre jeho nedostatok museli odmietnuť. Tí, ktorí sa mohli stať darcami na začiatku bojovali so strachom. Odmenou im nakoniec bol dobrý pocit.
„Mala som z toho strach, ale na druhej strane som rada, že môžem niekomu pomôcť. Zo začiatku mi bolo trochu zle, ale potom to prešlo. Bola to skvelá skúsenosť, určite pôjdem darovať opäť,“ priznala žiačka Jana Filipeková.
Pomáhali so strachom aj s nadšením
S nadšením z lôžka odchádzala aj Dominika Murinčeková. Zo svojho dobrého skutku sa nesmierne tešila. „Bála som sa. Mala som aj vyšší tlak, ale potom som sa veľmi tešila, že som to mohla urobiť,“ podotkla s tým, že sa plánuje stať pravidelnou darkyňou.

„Aj keď sú to budúci zdravotníci, samozrejme, že sa trochu obávali. Je to pre nich nová skúsenosť. Ihla je dosť hrubá, aby sa zabezpečil dostatočný prietok. Aj to pôsobí odstrašujúco, ale všetci to vynikajúco zvládli,“ pochválil statočných darcov Bojo.
Podľa neho je potrebné skupinu darcov neustále obnovovať a preferovať mladých a zdravých ľudí, ktorí sa ešte neliečia na chronické ochorenia. Preto sú takéto aktivity nielen na školách ale aj v rôznych organizáciách veľmi dôležité. Stále platí, že krv vo všetkých svojich funkciách nie je umelo nahraditeľná a len človek tu môže pomôcť.