RIMAVSKÁ SOBOTA. Tradícia vystavovania predmetov mesiaca v Gemersko – malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote pokračuje. V januári si návštevníci môžu pozrieť drumble, ktoré boli objavené počas archeologických výskumov.
„Jedna z prezentovaných drumblí bola objavená v roku 2013 na zaniknutom hrade Širkovce – Kapla. Bolo to počas archelogického výskumu, ktorý som viedol. Druhá pochádza z hradu Hodejov, kde ju v roku 1962 objavil Gejza Balaša,“ informoval Alexander Botoš, archeológ GMM a upresnil, že spomínané hudobné nástroje pochádzajú z obdobia neskorého stredoveku až včasného novoveku (15. – 16. storočie).

Drumble patrili k niekdajšej zábave, hradné posádky si hrou na ne krátili dlhé chvíle. „Vyrábali sa z kovu, dreva a kostí. Najstaršie kovové drumble sa objavili v západnej Európe už v 12. storočí,“ ozrejmil archeológ s tým, že na území Slovenska sa drumble objavili až v období neskorého stredoveku, približne od 15. storočia.
Počas hry sa drumbľa drží jednou rukou tak, aby sa jej rovnobežné konce opierali o zuby alebo pery hráča. Jazýček drumble, ktorý z úst vyčnieva, môže voľne kmitať. „Je to lamelkový, prstom rozkmitávaný samozvučný hudobný nástroj. Pozostáva z malého otvoreného kovového rámika. Ten je cibuľovitého alebo podkovitého tvaru a vyúsťuje do dvoch otvorených ramienok. Medzi nimi je umiestnený dlhý oceľový jazýček, ktorý prechádza osou nástroja,“ opísal Botoš.
Drumble sú v GMM vystavené do 31. januára.