RIMAVSKÁ SOBOTA. Gemersko – malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote láka návštevníkov unikátnym predmetom mesiaca. Vystavili tu suchý potápačský oblek československej produkcie. Vyrobili ho v závode Fatra Napajedla. Pochádza z roku 1952.
„Jeho farba je maskáčovej kombinácie. Prislúcha k nemu aj kukla,“ informoval Ján Aláč, vedúci Dokumentačného oddelenia GMM s tým, že je jedným z dvoch zachovalých oblekov tohto typu. V roku 1954 bol použitý pri speleopotápačskom prieskume v Slovenskom krase.

„Vodotesné obleky, s označením Michelin, boli začiatkom 50. rokov 20. storočia vyrobené pre potreby ženistov Československej ľudovej armády. Sú z materiálu získaného priamo od významnej francúzskej gumárenskej firmy Michelin,“ ozrejmil Aláč. Zároveň vyzdvihol výnimočnosť tohto typu obleku. „Používal ho Viliam Rozložník, baník, jaskyniar a priekopník speleopotápania na Slovensku. Z pohľadu našej krajiny je považovaný za prvého speleopotápača. Výrazne prispel aj k rozvoju slovenského jaskyniarstva. Bol pri objavovaní Gombaseckej aj Brzotínskej jaskyne. Tiež za zúčastnil prieskumu priepastí Plešivskej planiny, priepasti Zvonica, vyvieračky Buzgó a ďalších,“ upresnil kurátor.
Aláč pripomenul aj fakt, že pre Rozložníka nebola problémom ani absencia častí výstroja, keďže mnohé veci si dokázal vyrobiť, respektíve upraviť sám. Rovnako je autorom novej metódy objavovania jaskýň. „Nazval ich otvárkou zdola. Bol tiež výtvarne nadaný. Mnohé jeho nákresy sú zaujímavým stvárnením prieskumu jaskýň.“ Viliam Rozložník tragicky zahynul v roku 1959.

Potápačský oblej získalo GMM v rámci projektu Doplnenie a skompletizovanie zbierky historickej potápačskej techniky, ktorý podporil aj Fond na podporu umenia. „Podarilo sa nám tak skompletizovať zbierku potápačskej techniky, ktorú pôvodne vlastnil Peter Ferdinandy z Revúcej, ktorý je v našej krajine považovaný za najväčšieho zberateľa potápačskej techniky a znalca problematiky s ňou spojenej,“ zakončil kurátor.
