LUČENEC. Za miesto svojho sobáša si snúbenci často vyberú kostol podľa vierovyznania. V Lučenci pôsobí aj Bratská jednota baptistov. Táto komunita nie je veľká, a tak aj sobášov je málo. Obrady však majú jedinečné čaro.
„V našej tradícii nie je podstatné, kde sobáš prebehne. Obrad sme už mali na dvore pri kostole, v mestskom parku i na lúke,“ vysvetlil tunajší kazateľ Tomáš Kohút. Obrady neprebiehajú rovnako. „Niektoré prvky sa môžu variovať podľa želaní snúbencov. Napríklad spôsob príchodu ženícha a nevesty dopredu kostola – počnúc tým, že si nevestu privedie ženích, až po sofistikovanú zostavu, keď najprv prichádza ženích, družba, malé deti s obrúčkami rozsýpajúc lupienky kvetov a následne nevesta vedená otcom,“ opísal rozličné možnosti.
Aj manželský sľub ponúka rôzne formy. Odpoveď na otázku oddávajúceho, opakovanie sľubu predriekaného kazateľom, alebo sľub vyslovený snúbencami spamäti. „Zvyčajne počas hudby podľa výberu snúbencov prídu dopredu pred kazateľa. Ten ich privíta, predstaví zhromaždeniu a pomodlí sa. Dôležitou súčasťou sobáša je príhovor, ktorý vychádza zo Svätého Písma,“ priblížil .
Atmosféra je dôstojná
Pri manželskom sľube snúbenci stoja tvárou k sebe a s pohľadom do očí jeden druhému si sľubujú vernosť. Pokľaknú a v modlitbe prosia Boha o pomoc pre naplnenie sľubov. Napokon na ich hlavy položí ruky kazateľ, pomodlí sa za nich a vysloví požehnanie. Pri nastoknutí prsteňov si snúbenci vzájomne povedia: „So všetkým, kto som a čo mám, ti dávam tento prsteň ako symbol svojho sľubu.“
„Ak si snúbenci želajú, zaradíme zapálenie sviečky jednoty, keď mladomanželia dvomi horiacimi sviečkami spoločne zapália jednu – ako symbol ich zjednotenia,“ dodal kazateľ.
Obrad sa potvrdí podpismi do zápisnice o uzavretí manželstva. Pár sa otočí smerom k auditóriu, kazateľ položí svoju ruku na ich spojené ruky a vyhlási ich za manželov. Nasleduje novomanželský bozk a gratulácie. „Atmosféra sobášov u nás je obyčajne dôstojná, no s primeranou dávkou familiárnosti,“ poznamenal.
Predsvadobná odobierka
Predsvadobná odobierka je aj súčasťou obradu u baptistov. Zvyčajne sa koná v kruhu rodiny, niekedy na začiatku svadobného zhromaždenia. V rámci nej snúbenci pristúpia k svojim rodičom a poďakujú za starostlivosť. Rodičia im poprajú Božie požehnanie do ďalšieho života. Zvyčajne sa končí modlitbou kazateľa, alebo starejšieho.

„Ako aj väčšina iných kresťanských cirkví, aj u nás pred sobášom snúbenci prechádzajú prípravkou na manželstvo,“ ukončil Kohút. Tak ako aj na iných svadbách, nevesty sa vydávajú väčšinou v bielych šatách. Rozdiel je v oblečení oddávajúceho. Kazateľ vo všeobecnosti v službe nepoužíva rúcho, výnimkou je krst, no ani tam to nie je povinné. Zvyčajne slúži v obleku.