Medená Bystrica, strieborná Kremnica, zlatá Štiavnica a sprostý Zvolen

Žochári, bryndziari, trogári. Nevedia si prísť na meno, tak si vymýšľajú prezývky. Niekedy nevinné, inokedy urážlivé. Prečo je medzi susednými mestami rivalita?

Košice, Banská Bystrica, Zvolen (Zdroj: Koláž, TASR)
SkryťVypnúť reklamu

Zvolenčania žijú v malom trápnom meste, dobre že nie na dedine, kde sa nedá nič ani kúpiť. A Banskobystričania, krepie ťalce, tí nemajú ani len na vlastnú mestskú hromadnú dopravu, keďže ju prevádzkuje SAD Zvolen.

Skutočná rivalita existuje iba medzi mestami, ktoré sú blízko seba.

Katarína Popelková, etnologička

Doberačky týchto dvadsať kilometrov od seba vzdialených miest mieria presne, niektoré pomenovania sú známe len pre obyvateľov daných miest, iné si uchmatol celý národ.

Vie sa o ospalých Kremničanoch, opitých Štiavničanoch alebo pyšných Bystričanoch a kyslé krupinské víno, tomu sa smial aj Hviezdoslav na svadbe Eža Vlkolinského.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tichá rivalita miest však nevzniká len tak pre nič za nič, má korene hlboko v minulosti. Prezývky sa šíria cez urbánne legendy a ľudí väčšinou rozosmejú, dokážu však aj uraziť. Častujú sa nimi fanúšikovia na štadiónoch aj na koncertoch, niekedy sa, naopak, k nim hlásia aj samotné mestá. Kedy sú prezývky urážkou a kedy len nevinným posmeškom?

Historické naťahovačky

„V bystrickom časopise Permon ma raz zaujala rečňovanka – popevok, ktorý kedysi dávno spievali bystrickí fanúšikovia hokeja zvolenským kolegom. Rým, ktorý v nej zvolili, je nezabudnuteľný. Popevok sa začínal slovami nó len, nó len, nóó len. Nasledovala opisná časť. Fanúšikovia ručali: medená Bystrica, strieborná Kremnica, zlatá Štiavnica a ukončili to zborovým: a sprostý Zvóólen! Kruh sa uzavrel. Rým, nó len a Zvolen mi natrvalo zostal v pamäti, aj keď som nemal šťastie takéto skandovanie počuť, lebo sa používalo údajne ešte v päťdesiatych rokoch minulého storočia. A možno aj skôr,“ hovorí Bystričan Ozo Guttler. A triafa do čierneho.

SkryťVypnúť reklamu

Piate a dvanáste najväčšie slovenské mesto spolu súperili od 14. storočia a neprehliadli žiadny výrazný motív, z ktorého si mohli vystreliť.

Začalo sa to už v ranom stredoveku, keď sa Zvolen vďaka županovi na Pustom hrade stal administratívnym centrom stolice. Potom im to v 18. storočí vyfúkla Banská Bystrica a sto rokov sa toho nie a nie vzdať.

Zvolen sa vďaka výhodnej dopravnej polohe a významným železničným uzlom stal v medzivojnovom období na pár rokov opäť sídlom Zvolenskej župy. Ale vydržalo to len do roku 1940, keď sa pri obnove župného zriadenia sídlo prenieslo znovu do Banskej Bystrice a tam ostalo dodnes. Navyše sa Banská Bystrica stala aj centrom SNP a Zvolenčanom už viac nebolo treba.

Maže sa tu zemská os

Dnes by sa zrejme v hokeji na remíze nedohodli. Ba čo viac, vysmievajú sa jeden druhému aj bez toho, že by akurát hrali derby. Na zápasy v Banskej Bystrici vraj Zvolenčania nemôžu poslať ani dostatok fanúšikov, lebo na druhý najmenší štadión v lige by sa jednoducho nezmestili.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C58RA na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

HKM Rimavská Sobota.

Ročník ukončili na poslednom mieste.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


HC Lučenec

Skončil sa siedmy ročník.


Ilustračná fotografia.

V bezplatnej právnej poradni advokáti odpovedajú na čitateľské otázky.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu