RIMAVSKÁ SOBOTA. Na sklonku uplynulého roka bol v Gemersko – malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote (GMM) predmetom mesiaca dermoplastický preparát sýkorky veľkej. Tento mesiac tu opäť siahli po podobnom kúsku. Akurát, že v marci bude dominovať chochláč severský.
„Je to tiež dermoplastický preparát operenca, ktorý sa počas tuhých severských zím prichádza do našej krajiny zohriať,“ informovala biologička GMM Monika Gálffyová s tým, že 21. februára 2006, počas silnej invázie chochláčov severských na našom území, narazil do okna múzea.

„Hniezdia v Škandinávii a na severe Ruska. V zime sa živia rôznymi bobuľami, najmä jarabinou. V čase jej nedostatku podnikajú tzv. invázie do strednej, západnej a južnej Európy, vrátane nášho územia,“ priblížila biologička a podotkla, že prvé chochláče severské k nám zvyknú priletieť už v novembri. V decembri ich počet stúpa a počas nasledujúceho mesiaca klesá. Koncom marca odletia do svojich hniezdisk posledné jedince.
„Väčšinou sa zdržiavajú v kŕdľoch, ktoré majú niekoľko desiatok členov. V čase silnej búrky sú ich stovky. Obľubujú najmä kroviny bohaté na bobule, napríklad medze zarastené šípkami a trnkami, aleje popri cestách s jarabinou, no často ich vídať aj v parkoch, sadoch a záhradách, kde sa živia jablkami alebo iným ovocím, ktoré ostalo na stromoch,“ ozrejmila Gállfyová. Pripomenula, že ich typickými poznávacími znakmi sú chochol, výrazné červeno – žlté sfarbenie na krídlach a žltý koniec chvosta a zvonivý hlas.
„Pred dvanástimi rokmi bola na našom území silná invázia týchto operencov. Početné kŕdle sa zdržiavali aj v Rimavskej Sobote. Vystavovaný jedinec uhynul po spomínanom náraze do okna,“ zakončila biologička GMM.
Dermoplastický preparát chochláča severského si môžu návštevníci GMM pozrieť do 29. marca.