LUČENEC. Bezdomovci hlukom, požívaním alkoholických nápojov, fetovaním a žobraním často nielen pohoršujú ale tiež obťažujú obyvateľov mesta. Samospráva sa snaží situáciu riešiť prostredníctvom pravidelných kontrol hliadok Mestskej polície v objektoch a na miestach, kde sa ľudia bez domova schádzajú.
Problémové lokality monitorujú
Ako informoval náčelník Mestskej polície Ján Tuček vo svojej správe o činnosti, hliadky pravidelne monitorujú tržnicu, vestibul OD Prior, Novohradskú ulicu, priestory pred nákupnými centrami Tesco, Kaufland, Billa ako aj pred kostolmi po a pred omšami.
„Bezdomovci sa zdržiavajú aj v objektoch ktoré sú dlhodobo neobývané, neudržiavané a zo strany majiteľov nezabezpečené,“ uviedol náčelník s tým, že ide o chátrajúci objekt nákupného centra na Rúbanisku I pri ubytovni Spool, bývalú ubytovňu na Svätoplukovej ulici, objekt bývalého internátu na ulici Fándlyho, a bývalé Gastro na Železničnej ulici.
Napomenutie má krátkodobý efekt
Príslušníci mestskej polície pravidelne musia riešiť sťažnosti občanov na rušenie nočného kľudu, znečisťovanie verejného priestranstva aj rôzne iné. Vo väčšine prípadov majú zviazané ruky. Zasiahnuť môžu len vtedy, ak ide o porušenie všeobecne záväzného nariadenia.
Teda o znečisťovanie verejného priestranstva či konzumáciu alkoholu na verejnosti. „Na základe sťažností občanov ohľadne bezdomovcov, ktorí postávajú v priestoroch obchodných centier a na parkoviskách, polícia vyzýva správcov a vlastníkov týchto objektov, aby si zabezpečili poriadok a zabránili obťažovaniu nakupujúcich,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Mária Bérešová. Ako dodala, v mnohých prípadoch je to, žiaľ krátkodobý efekt. Za to, že niekto len tak posedáva na lavičke, ho riešiť nemôžu.
Názory obyvateľov sa zhodujú
Ľudia majú na prítomnosť bezdomovcov pred nákupnými centrami rôzne názory. Najviac ich znepokojujú žobrajúce deti.
„Nevadia mi, vadí mi to, že ako nástroj využívajú svoje deti. Ich prítomnosť ma neobťažuje, skôr ich smrad,“ povedal dôchodca Ivan. Milanovi vadí asociálne správanie niektorých z nich. „Ich správanie je obťažujúce a mali by sa zabezpečiť opatrenia ktoré by zabránili tomuto problému, pretože ak je zrejmé že osoby sú pod vplyvom omamných látok, je to priamym ohrozením verejnosti,“ myslí si.
Lučenčanke Kristíne žobráci nevadia, zvyčajne pomôže drobnými, alebo jedlom. „Ak sú dotieraví, vulgárni, drzí, prípadne opití alebo sfetovaní, to mi prekáža. Bolo by ale vhodné aby v každom meste mali také miesta kde by sa mohli schádzať bez toho aby ich iní vyháňali alebo im ubližovali,“ konštatovala. „Každý jeden má svoj príbeh. Pokiaľ ma neobťažujú nevadia mi,“ povedala mamička Lucia.

Lučenčanka Janka by uvítala služby, ktoré by kontrolovali prítomnosť bezdomovcov v obchodných domoch. „Neuvedomujú si aká nevkusná je ich prítomnosť a obťažovanie zákazníkov, nakoľko buď sú to alkoholici, alebo feťáci. Som empatická a rada pomôžem, ale nie keď viem, že peniaze použijú na alkohol a cigarety. Najviac mi vadí, keď posielajú svoje deti pýtať peniaze na rožky a keď im človek kúpi jedlo, tak ho nechcú,“ opísala svoje skúsenosti.
Rovnakú skúsenosť s kúpou jedla žobrajúcim deťom má aj Fiľakovčan Csaba. „Asi desaťročný chlapec pýtal peniaze, že v ten deň ešte nejedol, tak som mu urobil nákup a on mi na to povedal, nech si to zjem. Ak by som mu dal peniaze, kúpia si alkohol a toluén. Nechápem, prečo to neriešia mestskí policajti. Veď tie deti by mali byť v škole, nie na ulici“ upozornil.
„Som presvedčená, že by sa pre nich našli drobné práce, za ktoré by mohli dostať aspoň stravu a nápoj, hlavne v zimných mesiacoch teplý čaj. Len by na to museli byť odhodlaní ľudia, pripadne financie. Lenže na toto sa fondy čerpať nedajú, tak to atraktívne nie je pre nikoho,“ zdôraznila Kristína.
Samospráva ponúka pomoc
Lokality, kde sa bezdomovci zdržiavajú, hliadky mestskej polície monitorujú v spolupráci s terénnymi sociálnymi pracovníkmi. Ponúkajú týmto ľuďom služby nocľahárne a strediska osobnej hygieny a zároveň sociálne poradenstvo, prípadne asistenčné služby. „Dvere sú otvorené komukoľvek, kto o tieto služby požiada,“ zdôraznila hovorkyňa.
Keďže ide o celospoločenský problém, pomôcť by v tomto smere mohlo komplexné riešenie na všetkých jeho úrovniach. „Hlavne by vítaná väčšia pomoc od štátu. Množstvo kompetencií, ktoré boli presunuté na mestá a obce sú nedostatočne financované, prípadne bez finančného krytia,“ dodala na záver Bérešová.