LUČENEC. Psí útulok v Lučenci je pod vodou. Situácia vyzerá tak zle, že na ňu upozorňujú aj ľudia na sociálnych sieťach. Pracovníci útulku sú zúfalí. Sedem hodín denne odčerpávajú vodu, no s kritickou situáciou si nevedia poradiť. „Toto je náš dlhodobý problém, ktorý sa vždy na jar a na jeseň obnoví,“ posťažovala sa riaditeľka útulku Katarína Ferenczová.
Na dvore stojí niekoľko centimetrov vody
Kým dva dvory, na ktorých sú koterce, ako aj predný dvor a karanténna časť sú v poriadku, na hlavnom dvore a časti pozemku pod garážou stojí niekoľko centimetrov vody. „Problém je spodná voda, ktorá nám paradoxne cez horúce letné dni úplne vyšťaví aj naše dve studne a voda stekajúca spod hory smerom od Haliče,“ definovala Ferenczová.
V minulosti podobnú situáciu riešili aj na prednom vstupnom dvore. Tam sa im podarilo problémy zvládnuť navozením štrku. Na veľkom dvore to však nezabralo. „Potrebovali by sme odbornú pomoc. Nevieme, na koho sa obrátiť. Zišla by sa nám rada, čo s tým. Zatiaľ sme nezohnali žiadneho odborníka, kto by vedel poradiť ako prívaly vody zastaviť,“ konštatovala riaditeľka, ktorá je zároveň aj majiteľkou a z havarijnej situácie je nešťastná.
Kritika na sociálnych sieťach nepomáha
Starosti jej robia aj negatívne komentáre na sociálnych sieťach. „V našom okolí je päťtisíc ľudí, ktorí nás majú radi, pomáhajú nám, chodia venčiť, prinesú deky, granule, povzbudia slovom. Mnohých útulok nezaujíma a sú aj takí, ktorí nás nemajú radi a vypisujú spoza počítača v teplej izbe. Nech prídu pomôcť. Treba si obliecť tepláky, gumáky, vyhrnúť rukávy a čistiť po psíkoch výkaly. Dávať infúzie šteniatkam, keď sú choré. Ísť po zviera, keď sa vám jeho vlastný majiteľ vyhráža jeho zabitím ak okamžite neprídete, alebo ísť na odchyt večer o desiatej. A toto sa deje či je teplo, zima, či fúka vietor, či sa mi chce či nie,“ opísala pracovné nasadenie pracovníkov útulku.

Napriek náročnej práci je odhodlaná so svojim tímom pokračovať. Útulok sa stal súčasťou ich života. S konkurenčným zariadením by nemali problém. Naopak, uvítali by ho. „Každý má právo založiť si vlastnú organizáciu, zobrať vlastné peniaze a postaviť z nich koterce, budovu, kúpiť si auto na odchyt a hlavne pozbierať odvahu ísť na ten odchyt. Ja by som bola najšťastnejšia. Nemali by sme sto psíkov, ale dvadsať, neplatila by som troch kolegov, ale jedného, nemala by som dvesto odchytov ročne, ale tridsať. Žiaľ doteraz sa žiadny taký odvážlivec nenašiel.“
Od začiatku blatovej kauzy, prijali do útulku šesť psíkov. Podarilo sa im zachrániť šteniatko hrobárovi z lopaty a adoptovali troch ďalších. „Čo spravili pre psíky naši kritici?“ opýtala sa rozhorčená Ferenczová. „Pomohol by nám ten, kto vie, čo s tou vodou. Nie tí, ktorí z auta fotia stojacu vodu a keď sa priblížime tak rýchlo zutekajú. Som na linke šestnásť hodín denne, sedem dní v týždni a budem rada ak sa mi ozve niekto, kto nám pomôže vyriešiť tento problém,“ dodala.
Koterce sa dočkajú rekonštrukcie
V tomto roku plánujú zrekonštruovať osemročné koterce a búdy, ktoré potrebujú renováciu. Útulok bol založený v roku 1996 skupinou dobrovoľníkov. Je druhým najstarším na Slovensku a najväčším súkromným zariadením. Pracujú tu traja zamestnanci, veterinárna lekárka a samotná majiteľka. S venčením pomáha približne dvadsať dobrovoľníkov.
K dispozícii je tu aj takzvané hniezdo záchrany. Je to nonstop otvorená klietka, kde môžu ľudia psíka umiestniť a odísť. Pracovníci útulku ho následne skontrolujú a ošetria.
Tunajší pracovníci každé ráno psíkov kontrolujú. Chorých si vezme do starostlivosti lekárka. Zvláštnu pozornosť venujú šteniatkam. Koterce sa čistia dvakrát denne. Trikrát v týždni dostávajú štvornohí obyvatelia varené mäsové produkty. Ostatné dni konzumujú granule. Občas ich potešia kosti od poľovníkov. Psíkom sa snažia dopriať dostatok voľného pohybu.