LUČENEC. Sociálna ekonomika, cestná infraštruktúra, integrovaný dopravný systém, duálne vzdelávanie a rozvoj cestovného ruchu. To sú hlavné priority Banskobystrického samosprávneho kraja na najbližšie obdobie, ktoré chce vedenie presadzovať s poslancami zastupiteľstva.
Plánujú naštartovať ekonomický rozvoj
Predseda Ján Lunter so svojimi podpredsedami a zástupcami poslaneckých klubov to potvrdili svojimi podpismi v dokumente Programové priority pre dobrý kraj. „Memorandum popisuje hlavné strategické rozvojové priority a spôsob ako ich dosiahnuť. Výsledkom by malo byť naštartovanie ekonomického a sociálneho rozvoja kraja,“ vysvetlil referent pre styk s verejnosťou a protokol BBSK Matej Bučko.
Zhodu na prioritách sa podarilo nájsť u drvivej väčšiny poslancov v zastupiteľstve. Predsedovia najväčších poslaneckých klubov sa podpisom zaviazali všestranne podporovať uznesenia, ktoré budú smerovať k realizácii týchto priorít.
Spoločným cieľom je viac práce
„Chceme naštartovať rozvoj v prioritných oblastiach sociálnej ekonomiky, vzdelávania, cestovného ruchu a dopravy. Našim spoločným cieľom je viac práce do regiónov,“ povedal predseda Ján Lunter. Spoločným cieľom je podľa neho podpora projektov zamestnanosti v najmenej rozvinutých regiónoch.
Súčasťou rozvojového plánu je vytvorenie pozície vyslanca predsedu kraja pre najmenej rozvinuté okresy a medzinárodnú spoluprácu. „Pozíciu vytvoril predseda z dôvodu potreby naliehavo riešiť problém okresov s najvyššou nezamestnanosťou, ktoré sa nachádzajú na juhu nášho kraja“ uviedol Bučko.
Nového vyslanca nominoval klub SMK
Na tento post nominoval klub SMK, ktorý sa stotožnil s programovými prioritami predsedu kraja, Lučenčana Petra Csúsza. „Predseda chce využiť jeho skúsenosti v oblasti medzinárodnej spolupráce. Tá je potrebná pre naštartovanie dopravných a ekonomických projektov v rámci cezhraničnej spolupráce a pre ďalší ekonomický rozvoj dotknutých regiónov,“ zdôvodnil Bučko.

„Jednoznačne treba využiť cezhraničnú spoluprácu. Mojou úlohou bude spolupráca so starostami z dotknutých regiónov. Myslím si, že keď budeme mať všetci jeden cieľ, to znamená pozdvihnúť náš región, tak to zvládneme,“ domnieva sa Csúsz.
Hlavným garantom plnenia programových priorít by mal byť Inštitút pre regionálny rozvoj, ktorý zastreší expertov z jednotlivých oblastí a bude pracovať na analýzach a čerpaní externých zdrojov na realizáciu projektov. „Taktiež by mal pracovať na spolupráci s obcami a starostami kraja,“ doplnil na záver Bučko. Deklarovaným cieľom kraja je investovať každý rok aspoň 1% rozpočtu na regionálny rozvoj.