LUČENEC. Jej rozsah je pár kilometrov a obieha okolo Slnka, niekde medzi Marsom a Jupiterom. V Stredisku pre asteroidy figuruje pod číslom 14509 a volá sa Lučenec. Reč je o planétke, ktorú 9. marca 1996 objavili v Astronomickom observatóriu Univerzity Komenského v Modre Adrián Galád a Alexander Pravda. Tento mesiac tak vesmírne teleso, ktoré nesie názov centra Novohradu, oslávilo 22. narodeniny. Teda, ak počítame čas od jeho objavenia.
„V rokoch 1995 – 1998 som s kolegami z observatória objavil desiatky podobných telies. Išlo to ako na bežiacom páse. Dnes sú podobné objavy takmer výlučne záležitosťou len pár špeciálnych automatických prehliadkových ďalekohľadov,“ vyjadril sa Adrián Galád s tým, že v čase objavu planétky Lučenec bolo medzi dráhami Marsu a Jupitera známych okolo 30-tisíc telies. Aktuálne ich je vyše 750-tisíc. Napriek tomu rád spomína na dávne čase, ktoré spestrili súťaženia pozorovateľov aj tímov. „V tom čase stačilo na objav nového telesa vlastniť hoci len pomerne malý ďalekohľad.“
Mesto spojené s detstvom
Na otázku, prečo asteroid dostal meno Lučenec, má zanietený astronóm jasnú odpoveď. „Síce som sa v tomto meste nenarodil, no od detstva až do dospelosti som tu býval. V Lučenci mám aj známych a kamarátov. Bolo to pre mňa prirodzené, venovať jeden zo svojich objavov práve centru Novohradu. Vyvstala už len otázka, ktorý to bude. Vybral som si 14509, pretože mi to trochu pripomínalo rok 1451, teda Bitky pri Lučenci.“
Zdĺhavý proces
Laikovi sa môže zdať, že dať planétke meno je jednoduché. No nie je to tak. Proces od objavu až po pomenovanie je zdĺhavý a má svoje pravidlá. Treba prihliadať aj na fakt, že jedno teleso mohlo sledovať viac pozorovateľov.

„Planétky dostávajú pri objave len predbežné označenie podľa času objavu. V prípade Lučenca do bolo 1996 ER2. Po niekoľkých pozorovaniach sa dá vypočítať predbežná dráha a podľa toho sa hľadá, či náhodou nebol asteroid pozorovaný aj niekedy v minulosti,“ ozrejmil Galád a zdôrazní, že len jednému pozorovateľovi alebo tímu sa prisúdi objav. No a keďže pre Lučenec sa nenašlo nijaké iné pozorovanie, objav bol prisúdený duu Galád – Pravda.
Planétka Lučenec dostala katalógové číslo 14509 v apríli 2000. „Až potom sme mohli navrhnúť pomenovanie. Musí spĺňať stanovené kritériá a podlieha schváleniu špeciálnou komisiou. Pre spomínaný asteroid bolo pomenovanie Lučenec schválené v marci 2002,“ priblížil astronóm, ktorého mnohé objavy ešte dodnes nemajú pomenovanie.
Zrážka nehrozí
Asteroid Lučenec má stabilnú dráhu a zrážka s inou planétou mu podľa slov Adriána Galáda nehrozí. Jej presná veľkosť sa len odhaduje.
„Pokiaľ nie sú k dispozícii iné pozorovania, ako z vizuálnej oblasti spektra, veľkosť takýchto planétok sa často len odhaduje. Nevieme totiž, akú majú odrazivosť. To je aj prípad Lučenca. Teoreticky môže byť veľký 2 – 6 kilometrov. Ak by mala odrazivosť ako väčšina telies v jej blízkom okolí, tak jej rozsah je len okolo troch kilometrov.“
Najmilší asteroid sa volá Andrejka
Adrián Galád sa aktuálne venuje všeobecnému výskumu asteroidov. Vo vesmíre je ich veľmi veľa, preto to vôbec nie je jednoduché.
„Zameriavam sa len na niekoľko telies, napríklad blízkozemské. Môj posledný objav takéhoto asteroidu je z roku 2005. Je cennejší ako bežné asteroidy medzi Marsom a Jupiterom,“ podotkol astronóm, ktorý má na konte približne osemdesiať objavov či spoluobjavov. Jeden z nich je jeho srdcovkou. „Najmilší je pre mňa môj prvý uznaný objav. Pomenoval som ho po mojej manželke Andrejke.“