Junior zápasil na majstrovstvách Slovenska, zlato Halajovej

Tretia marcová sobota (17. 3.) mala pre džudo klub Junior Lučenec majstrovskú príchuť.

Reprezentanti Junioru.Reprezentanti Junioru. (Zdroj: Zuzana Halajová Kamenská)

LUČENEC. Šiesti zástupcovia Novohradu zápasili na tatami v Banskej Bystrici na Majstrovstvách Slovenska v džude juniorov a junioriek. Účastníci aj diváci mohli vidieť kvalitné a technicky vyspelé zápasy tých najlepších juniorov na Slovensku.

Halajová šampiónkou, Bokorovej striebro

Ešte len dorastenka Junioru Lučenec Alexandra Halajová (do 52 kg) má vo svete džuda svoju stabilnú pozíciu, ktorú potvrdila aj v krajskom meste. Vo svojom prvom zápase tohtoročných majstrovstiev jednoznačne zvíťazila na ippon a nezaváhala ani v boji o zlato. Alexandra vo finále nastúpila proti juniorke z Dubnice Barbore Rýdzej, ktorú nedávno porazila v lige žien. Dvomi peknými hodmi vyhrala pred uplynutím časového limitu a získala titul majsterky Slovenska. Tým naplnila očakávania reprezentačnej trénerky dorastencov i trénera výberu juniorov, ktorý má talentovanú džudistku v hľadáčiku.

Prečítajte si tiež: Soboťanky zaskočili tím Giraltoviec Čítajte

Ďalším želiezkom v ohni bola Patrícia Bokorová (do 57 kg). „Patrícia prechádzala pavúkom úplne suverénne. V prvom víťaznom dueli strávila na tatami vyše dve minúty. Vzápätí sa stretla s pretekárkou zo Žiliny, aby zopakovala víťazstvo na ippon, ktorým si zabezpečila postup do finále. Tam sa stretla s rivalkou Dominikou Kincelovou, ktorá Patrícii odplatila prehru z nedávneho prvého ligového kola ligy. Naša džudistka tak obsadila druhé miesto a získala striebornú medailu,“ opísal Michal Bokor, tréner Junioru.

Treťou ženskou zástupkyňou lučeneckého klubu na národnom šampionáte bola Silvia Rendeková. Tá v kategórii juniorov zápasí ešte len prvý rok, no napriek tomu v Banskej Bystrici podala dobré výkony. Prvý zápas síce prehrala s neskoršou víťazkou, no Silvia svoje zaváhanie odčinila peknou výhrou na ippon v opravách. Dostala sa do boja o tretie miesto. Tam už na Žilinčanku nestačila a na medailu si nesiahla. Tréner Bokor je však s 5. miestom spokojný a verí, že Silvia sa na budúcoročnom šampionáte postaví na debnu.

Strieborné medaily pre Halaja a Kuráka

Junior Matej Halaj (do 60 kg) mal menšie problémy už pred vážením. Pre polkilovú nadváhu musel obetovať energiu na zhadzovanie. V súboji o zlato podľahol pretekárovi z Pezinka, obsadil druhé miesto a z majstrovstiev si odniesol strieborný kov.

„Nikolas Kočiš (do 81 kg) je v kategórii juniorov iba prvý rok. Na tréningoch predvádza pekné silové a technické džudo, no v Bystrici mu trochu chýbalo šťastie. Prvý zápas vyhral na ippon, no v druhom zápase nastúpil proti Michalovčanovi, ktorého doteraz nezdolal. Hoci Nikolas podal chvályhodný výkon, v dueli prehral. Fatálna chyba ho stála víťazstvo aj v opravách a na šampionáte obsadil konečné 9. miesto. Ak však bude pokračovať v nasadenom tréningovom tempe, čoskoro si siahne na medaily,“ zhodnotil Bokor.

Prečítajte si tiež: Akčný plán prinesie do okresu viac ako tisíc pracovných miest Čítajte

Posledným džudistom Junioru bol Lukáš Kurák (do 100 kg). V Bystrici absolvoval štyri zápasy. Tri z nich vyhral pred uplynutím časového limitu, aj keď miestami bojoval s o šesť kilogramov ťažšími súpermi. Suverénnymi výkonmi sa prebojoval do boja o najcennejšiu medailu, kde sa stretol s rivalom z Martina. Lukáš svoj triumf z predošlých kôl nezopakoval a z turnaja si odniesol striebornú medailu.

Lučenecký klub sa tak pozitívne zapísal do tohto ročníka majstrovstiev Slovenska juniorov. Šesť džudistov, päť bojov o kovy a štyri medaily vyniesli Junioru štvrté miesto v tabuľke klubov.

„S bilanciou sme veľmi spokojní. Všetci naši pretekári podali výborné výkony. Medailistom blahoželáme a verím, že tí, ktorým tentoraz turnaj nevyšiel, si o rok vybojujú cenné kovy. Za podporu nášho klubu ďakujeme sponzorom – firmám Ekoltech, TSV Group, Europak, MaM & co. a mestu Lučenec,“ uzavrel tréner.