RIMAVSKÁ SOBOTA. Výstavba futbalovej akadémie na Gemeri je bližšie k realizácii. Poslanci rimavskosobotského parlamentu boli v utorok (20.3.) informovaní o zámeroch založenia a činnosti Mestskej futbalovej akadémie Academy Rimavská Sobota s.r.o.
Správu predložil mestský poslanec a konateľ MŠK Rimavská Sobota Miroslav Bitala. Ten bude s maďarským investorom rokovať o ďalšom postupe.
Príprava spoločenskej zmluvy
Výsledkom rokovaní bude spoločenská zmluva, ktorá určí presné podmienky spolupráce medzi oboma stranami. Ak nevzniknú komplikácie, rimavskosobotskí poslanci by zmluvné podmienky mohli prerokovať ešte pred začiatkom leta.
V prípade, že zastupiteľstvo dohodu schváli, akadémia by mala začať fungovať najneskôr do konca budúceho roku.
Pokryje juh stredného a východného Slovenska
Zahraničný partner by tak preinvestoval minimálne štyri milióny eur z prostriedkov maďarskej vlády. Tá vlani prvoligistovi DVTK Miskolc poskytla finančnú injekciu, ktorej časť chce maďarský klub použiť práve na výstavbu akadémie.

Peniaze by sa investovali do výstavby nového ihriska s prírodnou trávou a ubytovacích priestorov, rekonštrukcie existujúcej umelej trávy, hlavného ihriska a tribúny či výstavby tréningovej haly. „Prínosom je aj vznik nových pracovných miest a vytvorenie športových tried na základných a stredných školách,“ podotkol Bitala.
Pod hlavičku akadémie by prešli všetky tímy i zamestnanci MŠK. „Mesto Rimavská Sobota by na činnosť klubu ročne prispievala sumou vo výške 150-tisíc eur. Ostatné finančné prostriedky poskytne maďarský partner,“ vysvetlil Bitala s tým, že akadémia by zastrešovala oblasť od Veľkého Krtíša až po Košice.
Mesto bude mať menšinový podiel
Väčšinovým vlastníkom (51 percent) bude maďarská strana v zastúpení spoločnosti Borsodsport Invest KFT Miskolc. Mesto Rimavská Sobota bude mať 49-percentný podiel a do akadémie vloží svoje objekty. V súčasnosti sa pracuje na vyhotovení znaleckého posudku nehnuteľností.
Novovzniknutý klub bude vytvorený v zmysle slovenských zákonov a bude pôsobiť v štruktúrach Slovenského futbalového zväzu. V znaku bude mať farby Rimavskej Soboty.