LUČENEC, POLTÁR. V Banskobystrickom kraji (BBSK) sa vlani dokončilo najmenej bytov spomedzi všetkých slovenských krajov. V okrese Poltár ich bolo len päť. Menej ich bolo už len v Revúckom, kde sa dokončili štyri.
„Oproti roku 2016 sa počet dokončených bytov v kraji znížil o 195, čo je 18,5 percentný pokles,“ informovala Eva Hajová zo Štatistického úradu SR. Upresnila, že v BBSK sa v uplynulom roku dokončilo celkovo 858 bytov. Najviac bolo štvorizbových, najmenej jednoizbových a garsóniek.
„Z hľadiska vlastníckych vzťahov bolo zo spomínaného počtu až 97,9 percent v súkromnom sektore a zvyšok vo vlastníctve územnej samosprávy,“ podotkla Hajová.
V kraji sa vlani najviac bytov dokončilo v okrese Banská Bystrica. Konkrétne 238. Nasledujú Zvolen (158), Brezno (90), Lučenec (79) a Veľký Krtíš (67).

„V ostatných okresoch boli čísla menšie. Počet dokončených bytov vzrástol v šiestich okresoch. V siedmich zaznamenali pokles,“ ozrejmila hovorkyňa a pripomenula, že v sledovanom období sa v BBSK začalo stavať 1276 bytov, prevažne v okresoch Banská Bystrica, Zvolen, Žarnovica, Veľký Krtíš, Lučenec a Krupina. „Ku koncu sledovaného obdobia bolo v kraji rozostavaných 6132 bytov. V porovnaní s rokom 2016 je to o 418 viac.“
V Lučenci sa vlani dokončilo 79 bytov, teda o 12 viac, ako v predošlom roku. Ku koncu minulého roka bolo v okrese rozostavaných 422 bytov.

Vo Veľkokrtíšskom okrese sa v uplynulom roku dokončilo 67 bytov, čo je o 7 menej, ako v roku 2016. V sledovanom období sa tu začalo stavať 127 bytov. Ku koncu minulého roka bolo v okrese rozostavaných 597 bytov.

V okrese Rimavská Sobota bolo vlani dokončených viac bytov, ako v roku 2016. Konkrétne 42. „V sledovanom období sa v okrese začalo stavať 57 bytov. Ku koncu uplynulého roka ich bolo rozostavaných 254,“ doplnila Hajová.
V Poltárskom okrese sa vlani dokončilo len päť bytov. „V porovnaní s rokom 2016 sa ich počet znížil o 86. V sledovanom období sa tu začalo stavať 13 bytov, pričom ku koncu minulého roka bolo rozostavaných 101,“ zakončila hovorkyňa.