HAJNÁČKA. Lom neďaleko Gemerského Jablonca a Hajnáčky je rajom pre nadšencov mineralógie. Pred dvoma rokmi tu Ladislav Oravec zo Šuríc našiel doposiaľ najväčší zafír, aký bol objavený v bazalte. Minerál veľký 1,43 cm nazvali Kráľom.
Amatérsky mineralóg z malej dediny v Rimavskosobotskom okrese má ďalší dôvod na radosť. Tentokrát našiel nie jeden, ale celý zhluk modrých drahokamov. O vzácny nález sa zaujímajú aj na druhej najstaršej univerzite v Anglicku.
„Zhluk zafírov som našiel neďaleko miesta, kde som pred časom objavil Kráľa. Je to ďalší rekord, pretože veľkosť nálezu je 1,6 cm,“ povedal Oravec, ktorý mal na sklonku roka návštevu z Cambridgeskej univerzity. Štefan Faršang, rodák z Rimavskej Soboty, sa zaujímal o unikátny nález v katastri obce Hajnáčka.

„Zafír je a aj ostane v Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave u profesora Pavla Uhera. Malú vzorku modrého zafíru z Kostnej doliny, rozprestierajúcej sa pri Hajnáčke, som sa rozhodol darovať Gemersko – malohotskému múzeu v Rimavskej Sobote,“ zakončil Oravec.

Daniel Ozdín z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, počas vlaňajšieho odhalenia informačnej tabule pri vstupe do Kostnej doliny, potvrdil mimoriadny význam náleziska zafírov v katastri obce Hajnáčka. V rámci Karpát je dokonca najvýznamnejšie.
„V roku 2016 tu zavládla zafírová horúčka. Prichádzali zberatelia z celého Slovenska, no nič nenašli, prípadne nešlo o zafíry. Šťastie mal akurát Laco Oravec,“ povedal vtedy skúsený mineralóg. Vďaka nemu sa o zafíre Kráľovi dozvedela široká odborná i laická verejnosť nielen na Slovensku, ale aj za hranicami.
Zafír, vyskytujúci sa v bazalte v Kostnej doline pri Hajnáčke, bol po prvýkrát zdokumentovaný v roku 1899 mineralógom a geológom Júliusom Szádeczkym. Po sto rokoch bol zafír, síce len vyvetraný v sedimentoch, opäť nájdený. O jeho publicitu sa postaral profesor mineralógie na Univerzite Komenského v Bratislave Pavel Uher.
Doposiaľ najväčším zafírom v bazalte, ktorý bol v tejto lokalite objavený, je spomínaný modrý zafír Ladislava Oravca. Hajnáčka je aktuálne najvýznamnejšou lokalitou tohto drahokamu v celých Karpatoch. Spolu s opálom z Dubníka sú jedinými slovenskými drahokamami.