LUČENEC. Do útrob hrádze vodnej stavby sa bežne nedostanete. Na sklonku tohto týždňa však tomu bolo inak. Málinská priehrada odhalila svoje srdce. Je plné prístrojov, potrubí a na jeho stenu tlačia milióny litrov vody. Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) tu zorganizoval Deň otvorených dverí. Svoje brány otvorili aj vodné diela Nosice, Turček, Starina, Bukovec a Môťová.
„Návštevníci videli ukážky prác obsluhy vo velíne, odkiaľ sa riadi celá stavba. Súčasťou programu bola prehliadka útrob stavby doplnená o odborný výklad pracovníkov vodných diel,“ informoval Pavel Machava, hovorca SVP a pripomenul, že Málinská priehrada patrí medzi stavby s najvyšším stupňom ochrany. Je nepretržite monitorovaná, pričom prístroje vyhodnocujú množstvo ukazovateľov.
„Merajú sa napríklad priesaky, sleduje sa, či sa múr hýbe. Každá anomália sa okamžite vyhodnocuje.“ Na otázku, či je možné, aby sa hrádza pretrhla odpovedal: „Pravdepodobnosť je skutočne minimálna. Je to sypaná hrádza a niet dňa, aby nebola prevedená dôkladná kontrola.“

Útroby hrádze pôsobia tajomne. Keď zhasnú žiarovky priam desivo. Hukot prístrojov sa mieša so zvukmi vody. Všade je množstvo potrubí. Zo stien visia kvaple. Pracovníci vodného diela denne merajú cestu dlhými chodbami, prekonávajú stovky schodov. Jedným z nich je aj Ján Kvasnica. „Kým všetko skontrolujem, ubehnú aj tri hodiny,“ povedal Málinčan, ktorý má tamojšiu priehradu pod drobnohľadom už osemnásť rokov. Pozná každú skrutku, vypínač či páku. Každý deň vôjde do srdca priehrady, kde sú hlavné dnové výpustné uzávery. Najväčšie potrubia vedú do miestnosti ako tepny. Ich dôležitosť by sa naplno prejavila v čase veľkej prívalovej vlny. „Zatiaľ sme tu ešte katastrofický scenár nemali a dúfam, že ani nenastane,“ podotkol Kvasnica.
Vodné dielo Málinec sa začalo stavať 1. apríla 1986. O osem rokov bola priehrada spustená do prevádzky. „Aktuálne je zásobárňou pitnej vody aj pre Lučenec, Fiľakovo a Veľký Krtíš,“ pripomenul hovorca SVP a upresnil, že samotné dielo tvorí vlastná vodárenská nádrž na hornom toku Ipľa a úpravovňa vody. Hrádza je vysoká 53 metrov a celkový objem nádrže je 26 miliónov metrov kubických.
„Zaujímavosťou je, že rieka Ipeľ má všetkých dvanásť prítokov v katastri Málinca z pravého brehu. Prítoky Chocholná, či Smolná sú natoľko výdatné, že sa mu vyrovnanú. Práve to bolo rozhodujúcim faktorom pri výbere miesta stavby priehrady,“ priblížil Machava.

Ľudia pijúci vodu z Málinskej priehrady nemusia mať o jej kvalite pochybnosti. Indikátorom čistoty sú aj ryby, ktoré v nej žijú.
„V priehrade žijú prevažne lososovité ryby. Pár z nich pravidelne putuje na ichtyologické rozbory, ktoré doposiaľ vždy potvrdili dobrú kvalitu vody,“ zakončil hovorca.
Slovenský vodohospodársky podnik spravuje vodné toky v dĺžke 32 738 kilometrov, 287 vodných nádrží, 2881 ochranných hrádzí a kanálovú sieť dlhú 1812 kilometrov. Celková polocha povodí je 49 015 kilometrov štvorcových.