LUČENEC. O širokej palete farieb na kraslice kedysi ľudia nechyrovali. Napriek tomu ich skromné príbytky krášlili cifrované vajíčka. Všetko potrebné na vyčarenie veľkonočnej parády našli v kuchyni. Starobylá technika zdobenia vajíčok učarovala aj školákom zo Základnej školy M. R. Štefánika v Lučenci. Leptanie škrupín octom im išlo pekne od ruky.
„Vajíčka zdobíme tradičnou technikou, ktorá pochádza z Polichna. Máme vzorkovník, pričom niektoré vzory pochádzajú zo 17. storočia. Získali sme ho vďaka spolupráci s Emíliou Mázorovou s Novohradského múzea a galérie v Lučenci, starostom Polichna Pavlom Kyseľom a Eleonórou Cibuľovou, ktorá sa do Polichna prisťahovala z Košíc a snaží sa uchovať tunajšie tradície,“ povedala pedagogička Radana Tuhárska, ktorá vedie krúžok Tvorivé dielničky v spomínanej škole.
Školáci sa za sporákom zvŕtali jedna radosť. Potom vzali do rúk špajdle, do mištičiek si naliali ocot. Onedlho na stole pribúdali kraslice, jedna krajšia ako druhá. Presne tak, ako pred mnohými rokmi v dedinských chalupách.
Ozdobte si vajíčka originálnou technikou
►Potrebujete:
- Vyfúknuté vajíčka (ideálne sú domáce, ale so svetlejšou škrupinou),
- šupky zo žltej a červenej cibule,
- špajdľu,
- ocot,
- handričku na utieranie.
►Postup: Šupky z cibule (do žltých pridáme pár červených. Pozor, nepoužívame samé červené, pretože vajíčka by boli príliš tmavé) varíme vo vode približne hodinu, aby pustili farbu. Potom do sfarbenej vody vložíme vyfúknuté vajíčka, ktoré pomaly otáčame vareškou, aby sa farba naniesla rovnomerne. Po sfarbení ich vyberieme, osušíme a podľa vzorkovníka na ne leptáme vzor octom, ktorý nanášame špajdľou. Po vzore treba prechádzať viackrát, aby vynikol. Počas leptania vzoru si vajíčko utierame, aby nám po ňom nestekal ocot.
