LUČENEC. Nádorovým ochoreniam podľahlo v roku 2017 v okresoch Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš 614 ľudí. Lekárka Adela Englerová sa o onkologických pacientov stará už dvanásť rokov. Počas svojej praxe sa stretla s mnohými smutnými, ale aj pozitívnymi príbehmi.

Výskyt onkologických ochorení má stúpajúcu tendenciu, ako to vyzerá v našom regióne?
V našom regióne sa najčastejšie stretávame s rakovinou kože, pľúc, prsníka a hrubého čreva. U žien pozorujeme v posledných rokoch zvýšený výskyt rakoviny krčka maternice.
Nádorové ochorenia poznáme zhubné a nezhubné. Aký je medzi nimi rozdiel?
Hlavný rozdiel medzi nimi je taký, že nezhubné sú ohraničené, rastú iba pomaly, nešíria sa do okolia ani nevytvárajú metastázy, nešíria sa krvou ani lymfatickými cestami a po ich chirurgickom odstránení je človek vyliečený. Zhubné nádory sú charakteristické tým, že väčšina z nich má schopnosť tvoriť metastázy, čiže vzdialené nádory. Pri týchto nádoroch sa okrem operačnej liečby využíva aj chemoterapia, rádioterapia, hormonálna či biologická liečba v závislosti od typu nádoru a štádia ochorenia. To, či je nádor zhubný alebo nezhubný, určí histologické vyšetrenie po odstránení nádoru alebo po odobratí vzorky. Závažnejšie sú zhubné nádory. Vždy je pre pacienta priaznivejšie, keď sa takýto nádor zistí v čo najvčasnejšom štádiu, kedy sú aj najväčšie šance na vyliečenie.
Ktoré ochorenia postihujú výlučne ženy alebo výlučne mužov?
Klasickou ženskou diagnózou je rakovina prsníka. Vyskytuje sa síce aj u mužov, ale u nich je to veľmi zriedkavá diagnóza.
Rakovina je pre ľudí veľkým strašiakom. Dá sa pred ňou nejako chrániť?
Rakovina je síce strašiak, ale veľa ľudí nerobí nič pre to, aby sa správali preventívne. Pritom tie základné princípy sú známe, často sa spomínajú, no ignorujeme ich. Na prvom mieste jednoznačne nefajčiť. Fajčenie je známy a potvrdený rizikový faktor vzniku rakoviny. A to nie iba rakoviny pľúc, ale aj rakoviny močového mechúra, dutiny ústnej, hltana, hrtana, pažeráka. Treba si uvedomiť, že škodí aj pasívne fajčenie. Stravovanie je popri fajčení najzávažnejší rizikový faktor, pritom ľudia mu až tak pozornosť nevenujú. Najčastejšie chyby v stravovaní, ktoré podporujú vznik rakoviny, sú nadmerné solenie, prejedanie sa, nedostatok čerstvých potravín, nadbytočný príjem mäsa a údenín, zbytočne vysoký príjem živočíšnych tukov a mastných jedál, nadbytok vyprážaných jedál a častá konzumácia slaných lupienkov a podobných pochutín, ale aj ďalšie. Do životosprávy je potrebné zaradiť pravidelný aktívny pohyb. Počíta sa aj prechádzka v rýchlejšom tempe, chôdza po schodoch, bicyklovanie. Vyhýbať sa dlhodobému vylihovaniu na priamom slnku, predchádzať spáleniu kože, zvlášť chrániť citlivú detskú kožu. Nepoužívať soláriá. Absolvujte pravidelné preventívne prehliadky. Tu by som zvlášť chcela apelovať na ženy, aby chodievali na pravidelné gynekologické prehliadky. Rakovina krčka maternice je ľahko zistiteľné a vo včasnom štádiu dobre liečiteľné ochorenie, je však nutné nevynechávať návštevy u gynekológa. Opakovane sa nám stáva, že k nám prichádzajú pacientky v štvrtom neliečiteľnom štádiu rakoviny krčka maternice, ktoré však neboli na gynekológii 10 a viac rokov.
Sú skupiny ľudí, ktoré sú náchylnejšie alebo rizikovejšie?
Väčšie riziko vzniku rakoviny majú fajčiari, alkoholici, obézni ľudia. Výskyt rakoviny stúpa s vekom. Taktiež je väčšia pravdepodobnosť výskytu rakoviny u človeka, ktorého najbližší príbuzní, to znamená rodičia a súrodenci, majú alebo mali nejaký druh rakoviny.
Počas svojej praxe ste isto boli svedkom mnohých príbehov. Ktoré vám najviac ostali v pamäti?
Mám v čerstvej pamäti jednu pacientku s rakovinou žalúdka, ktorej bolo toto ochorenie zistené v roku 2011 v štvrtom štádiu, čiže pokročilé ochorenie s metastázami v lymfatických uzlinách. Navyše nemohla absolvovať všetky cykly