LUČENEC. Výber z reštaurátorskej tvorby Miroslava Janšta približuje výstava, ktorú v týchto dňoch sprístupnili v Novohradskom múzeu a galérii (NMG) v Lučenci. Ako uviedla kurátorka výstavy Angelika Kolár, cieľom je sprostredkovať verejnosti náhľad do zákulisia problematiky reštaurovania a priblížiť tak náročnú a často nedocenenú prácu reštaurátora, ktorá musí spĺňať prísne estetické, vedecké a legislatívne kritériá.
Na svojom konte má niekoľko ocenení
"Výstava prezentuje nielen diela samotné, ale prostredníctvom dokumentácie aj obrovské množstvo práce, ktorá sa skrýva za každou zreštaurovanou pamiatkou," podotkla. Výstava potrvá do 7. mája.
Janšto sa počas svojej viac ako 20-ročnej praxe podieľal na záchrane a obnove významných hnuteľných a nehnuteľných pamiatok na Slovensku, najmä v regiónoch Novohrad a Gemer-Malohont. Študoval na Škole umelecko-priemyselnej v Kremnici, odbor reštaurovanie štukovej výzdoby. Následne krátke obdobie pracoval ako konzervátor v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Vysokoškolské štúdiá absolvoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, odbor reštaurovanie maľby. V roku 1992 absolvoval študijný pobyt v Ríme.
V súčasnosti pôsobí ako reštaurátor v slobodnom povolaní, je členom Komory reštaurátorov a špecializuje sa na reštaurovanie nástennej maľby, historickej omietky a muriva v interiéroch a exteriéroch historickej architektúry a na reštaurovanie závesného obrazu na plátne alebo inom nosiči. Je dvojnásobným držiteľom Ceny Fénix - Kultúrna pamiatka roka: v roku 2012 za reštaurovanie stredovekých nástenných malieb v presbytériu kostola v Rimavskom Brezove a v roku 2015 za reštaurovanie neologickej synagógy v Lučenci.
Získali unikátnu veksľu
Spolu s touto výstavou otvorili v NMG aj výstavu Variácie skla Novohradu a Podpoľania. Idea výstavy vznikla zároveň s prípravou Bzovských sklárskych dní 2017 v Dolnej Bzovej na návrh OZ Skálnik.
Podľa kurátora Štefana Chrastinu výstava uvádza návštevníkov do problematiky existencie sklární na území Novohradu a Podpoľania. V tomto regióne vzniklo v 18. - 19. storočí 17 sklární, čo bola najväčšia koncentrácia sklárskej výroby na Slovensku.

Výstava predstavuje aj niektoré unikátne výrobky novohradských a podpolianskych sklární. Medzi výrobkami vyniká unikátna minca, tzv. veksľa, používaná ako náhradné platidlo v sklárňach Utekáč a Málinec. Veksľu sa NMG podarilo získať vďaka finančnej podpore z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia v roku 2017. Milovníkov a zberateľov historického skla osloví tiež svadobná čaša Daniela Maróthyho zo zbierok SNM v Martine - Etnografického múzea, pochádzajúca zo sklární v Dolnej Bzovej, kde bola vyrobená pred 170 rokmi.