CINOBAŇA. Vznik Slovenskej republiky v roku 1939 je jedným z dôležitých míľnikov v našej histórii. Bohužiaľ, nie práve pozitívnym. Formálne samostatný štát bol produktom politiky Adolfa Hitlera a jeho snahy o rozdrobenie Česko-slovenskej republiky.
Samostatnosť vyhlásil Snem Slovenskej krajiny 14. marca 1939. Tento štátny útvar bol platný do 8. mája 1945, kedy vtedajšia vláda kapitulovala a boli oslobodené všetky obce na území Slovenska, čím sa stali súčasťou obnoveného Česko-slovenska.
Udalosti spomínaného obdobia sa dotkli aj obyvateľov nášho regiónu. Dôkazy o tom poskytujú kroniky obcí. Tie prebádali editori Mišo Šesták a Július Lomenčík, ktorým poslúžili ako informačný zdroj pre vydanie knihy Zažili sme vojnu: Zápisy obecných kroník a spomienky z rokov 1938 – 1945 v hornom Novohrade a Kokavsku.
Uväznili veliteľa Hlinkovej gardy
O tom, že situácia bola napätá už niekoľko dní pred vznikom republiky, svedčí zápis z kroniky Cinobane: „9. marca 1939 bolo v Cinobani vyhlásené stanné právo. V tento deň bol na Slovensku uskutočnený vojenský puč. Miestni českí četníci uväznili u nás Andreja Kulfana, veliteľa Hlinkovej gardy v Cinobani. Menovaného odviedli do väzenia do Banskej Bystrice, odkiaľ bol 11. marca 1939 prepustený.
Veliteľ HG po svojom návrate hovoril, že politická situácia je tak napätá, že v naj-bližších dňoch má dôjsť k štátnemu prevratu. V HG robia sa prípravy pre prípad revolúcie, ale veľmi obozretne, pretože bol vydaný veľmi prísny zákaz skrývať zbrane a výbušné látky. Hovoril medzi inými, že všetci uväznení Slováci, ktorí boli z väzenia prepustení, boli veľmi rozhorčení proti generálovi Homolovi a nálada týchto je za samostatný Slovenský štát.“
