LUČENEC. S teplým a suchým počasím sa zvyšuje aj nebezpečenstvo vzniku požiarov. Mnohí ľudia počas jarného upratovania vypaľujú trávu či kríky.
Porušenie predpisov môže mať tragické následky
Oheň sa môže rozšíriť do lesných porastov a zapríčiniť požiar alebo ohroziť iný majetok. „Porušujú predpisy o ochrane pred požiarmi. Nezriedka sa to skončí tragicky, usmrtením alebo zranením osôb,“ konštatoval preventista Pavol Kukla z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Lučenci.
Vypaľovanie porastov je porušením zákona. Môže vyjsť až na 331 eur, v prípade podnikateľa sa pokuta môže vyšplhať až do výšky 16 596 eur. Najčastejšími príčinami vzniku lesných požiarov je podľa Kuklu okrem vypaľovania porastov zakladanie ohňov v prírode, fajčenie a úmyselné zapálenie. „Zvýšenú pozornosť treba venovať pobytu detí v prírode, ktoré by nemali zostať bez dozoru.
V prírode treba byť obozretný
Treba neustále pamätať na to, že aj najmenšia nepozornosť, ohorok z cigarety, zápalka, môže zapríčiniť rozsiahle lesné požiare, ktoré spôsobujú nielen veľké finančné, ale aj ekologické škody,“ varuje odborník.

Oheň v prírode možno klásť len na určených miestach a zvýšenú pozornosť treba venovať jeho uhaseniu pri odchode. „Veríme, že v spolupráci so všetkými vlastníkmi, správcami a užívateľmi lesných pozemkov, v úzkej súčinnosti so spoločenskými a záujmovými organizáciami, ktoré vykonávajú svoje aktivity v prírode a lese, sa nám podarí uchrániť prírodu pred zbytočnými stratami,“ zakončil Kukla.