LUČENEC. Sprostredkovať širokej verejnosti náhľad do zákulisia problematiky reštaurovania umeleckých diel je cieľom výstavy Príbeh reštaurovania, ktorá prezentuje reštaurátorské práce Miroslava Janšta. Sprístupnená je v priestoroch Novohradského múzea a galérie (NMG) v Lučenci do 7. mája.
"Reštaurovanie je špecifická výtvarná činnosť, pri ktorej reštaurátor vykonáva práce na kultúrnych pamiatkach alebo zbierkových predmetoch v záujme ich záchrany a prinavrátenia pôvodných výtvarno-estetických a kultúrno-historických hodnôt. Napriek tomu, že nevzniká nový umelecký artefakt, je práca reštaurátora autorským dielom s individuálnym rukopisom, ale v zmysle zachovania autenticity predmetu reštaurovania," priblížila kurátorka výstavy Angelika Kolár.

Ako dodala, na podujatí uvidia návštevníci napríklad priebeh reštaurovania stredovekých nástenných malieb evanjelického kostola v Rimavskom Brezove, oltárnych komplexov v Ľuboreči, Dolnej Strehovej, Hrachove či reštaurovanie interiéru a exteriéru Katedrály sv. Martina v Spišskej Kapitule, ale taktiež oltárneho obrazu Michala archanjela z hradnej kaplnky v Starej Ľubovni. "Osobitnou súčasťou výstavy sú zreštaurované predmety - závesné a oltárne obrazy zo zbierok NMG a Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote," uzavrela.