Sporiť sa dá aj z mála. Dokazujú to naši rodičia a starí rodičia, hovorí poradca

Svet financií niektorých ľudí fascinuje iných desí.

Martin BachárMartin Bachár (Zdroj: ZDROJ: M. B. )

LUČENEC. Finančný agent Martin Bachár začínal v poisťovníctve v roku 1998 ako rodinný poistný poradca. Od tej doby má na svojom konte množstvo certifikátov a licencií a neustále sa vo svete financií vzdeláva.
Roky so svojím tímom patril medzi špičku predajcov životného a investičného poistenia na Slovensku. Časom chcel portfólio svojich služieb rozšíriť.

Lákala ho možnosť poskytovať pre klientov komplexné finančné služby, ako boli úvery, poistenie a investície. Vyskúšal si aj multilevel marketing. Vo svojej sieti mal takmer stovku obchodníkov. Momentálne pracuje pre svoju vlastnú firmu Finance and Consulting MB.

SkryťVypnúť reklamu

S akými problémami alebo požiadavkami najčastejšie za vami ľudia prichádzajú?
Ako získať úver alebo pôžičku na bývanie, zlepšenie bývania a zníženie splátok na úveroch. Ako ušetriť na poistení, ktoré už majú, alebo si musia uzatvoriť. Kam investovať dnes svoje financie. Tieto oblasti finančného sprostredkovania sú u nás najviac konzultované a spracovávané.

Štatistiky ukazujú, že ľudia najviac minú na jedlo, bývanie a dopravu. Priemerné príjmy sa pohybujú vo výške 440 a výdavky 358 eur. Znamená to, že bežná rodina dokáže niečo aj ušetriť. Čo najčastejšie ľudia robia s ušetrenými peniazmi?
Tieto priemerné štatistiky majú jednu nevýhodu, že sú priemerné. Takže tak ako príjmy sú aj vyššie, tak aj sporenie je individuálne. Sú ľudia a rodiny, ktoré neušetria nič a, naopak, ktorí ušetria viac ako je priemer. Ale ak mám odpovedať na otázku, na čo si ľudia radi šetria, tak je pre deti, na zlepšenie bývania, na auto, dovolenku, na dôchodok.

SkryťVypnúť reklamu

Aké máte skúsenosti s ľuďmi z nášho regiónu? Vedia narábať s financiami?
V každom regióne sa nájdu ľudia, čo vedia narábať s financiami. Hlavne ich vedia šetriť a nemíňať. Na moje prekvapenie sú to aj mladí ľudia, ktorí sa vybrali cestou sporenia a nie úverov. Platí, že mladým ľuďom bez založenej rodiny a úverov sa dá šetriť ľahšie. Takisto staršia generácia je sporivá a tiež to pozná a dokáže. Problémom bolo a je, že dostupnosť pôžičiek a úverov bola vysoká a tí, čo to prehnali, sa mohli dostať do špirály, z ktorej sa nevedeli dostať von. Takisto podnikateľské prostredie je vrtkavé a keď sa jeden rok darí, potom môže prísť obdobie horších rokov.

Čo budúcnosť? Myslia na ňu dnešní ľudia? Sporia si na horšie časy, alebo na to nemajú financie?
Mladí ľudia sú pre spoločnosť dôležití, lebo budú vytvárať hodnoty, ale pracovať rozumne s peniazmi ich nikto neučí. Hodinu finančnej gramotnosti by mali mať povinne všetci stredoškoláci aj s príkladmi zo života. Malo by to patriť k všeobecnému vzdelaniu. V spoločnosti prevládajú názory, že napríklad poistenie sú „vyhodené peniaze von oknom“, ale keď si niekedy pozriete relácie v televízii, tak vidíte kopec smutných príbehov rodín, o ktoré sa nemá kto postarať a štát to robí len okrajovo alebo minimálne. Ale sú to aj veci ohľadom úverov, dôchodkov. Naučiť sa pracovať s financiami je fakt zložitejšie, ako to vyzerá, lebo nie je to vždy o výške zárobkov. Určite ste čítali príbehy, ako niekto vyhral v lotérii a do pár rokov bol na mizine.

SkryťVypnúť reklamu

Aké rady ponúka finančný agent, keď človek za ním príde a povie, že nezvláda svoje financie?
To sa stáva a často, ale hlavne, keď je už problém vypuklý a človek nestíha platiť účty a splátky načas. Tu je zásadný problém, lebo ak by prišli skôr, tak možností je niekoľko. Zlúčenie viacerých úverov do jedného – optimalizácia, zníženie splátok na úveroch refinancovaním, úprava a optimalizácia poistení. Je to o tom, že všade sú reklamy na úvery a pôžičky a človek sa ľahko nechá zlákať. Bohužiaľ, pri strate zamestnania, zdravotných problémoch, alebo ak sa prestane dariť v podnikaní, rýchlo „vytriezvie“ a prichádza tvrdá realita, ktorá sa neraz končí až osobným bankrotom.

Dá sa ušetriť aj z mála?
Áno, najlepším príkladom sú nám rodičia a starí rodičia. Oni to proste dokázali a dokazujú stále. Babky a dedovia vždy potešia vnúčence nejakou korunou na meniny, narodeniny, Vianoce. Aj z toho mála, čo majú na dôchodku, si vedia ušetriť. Ale uznávam, je to ťažké a zložité, hlavne ak majú ľudia nízke príjmy. Tam by sa to dalo vyriešiť, ak by si privyrobili a tieto financie navyše by si šetrili alebo investovali. Je to o disciplíne odložiť si peniaze bokom. A verte, že to robí problémy aj ľuďom s dobrými príjmami, lebo tí sa radi zadlžujú a potom idú financie na splátky a úvery.

A čo investovanie? Mnohí možno majú pocit, že sú to vyhodené peniaze. Môže to pomôcť domácemu rozpočtu?
Investovanie je možno tá super vec, ktorú máme na Slovensku nepochopenú. Všetci by chceli byť finančne zabezpečení, nezávislí, dokonca bohatí. Záleží na mnohých okolnostiach: prostredie, vzdelanie, práca, príjem a narábanie s financiami. Dlhodobé investovanie môže ľuďom priniesť finančnú rezervu na dôchodok, pre deti na vysokú školu alebo len tak ako rezervu pre prípad, že si chceme užiť luxusnú dovolenku. Problém vidím v tom, že ľudia si myslia, že je to lacný nákup, ziskový predaj, a to všetko rýchlo. To nie je investovanie, ale špekulácia a s adekvátnym rizikom. Niekedy sa to podarí, ale zvyčajne nie. Investovanie je vlastne efektívnejšie sporenie, zvyčajne na určený cieľ a na určenú dobu.

Ako si správne zadeliť financie, aby človeku zostalo na všetko potrebné?
Dobrá otázka. Stále počúvame, že najprv zaplať sebe a potom... Moja skúsenosť vraví, že najprv zaplať nevyhnutné a dôležité veci a teda bývanie, splátky úverov, potom by som odporučil niečo si odložiť, asi 10 percent z príjmov (sporenie, poistenie), a zo zvyšku idú financie na stravu, oblečenie a podobne. Ak máme deti, tak na školu a vreckové. No a zábava a veci, ktoré by sme chceli, sú až na poslednom mieste. Ľahko sa to hovorí, horšie plní, ale takto to funguje. Ak to nerobíte, riskujete vážne finančné problémy a dôsledky.

Je dobré viesť si domáce účtovníctvo? Stretli ste sa s ľuďmi, ktorí to robia?
Účtovníctvom by som to asi nenazval, ale určite je dobré si sledovať príjmy a výdavky. Takisto je lepšie si tvoriť finančnú rezervu na neočakávané situácie a prípadne si sporiť na konkrétne veci. Často sa stáva, že ľudia majú hlbšie do vrecka, ale aj u nich sa dá sporiť 5 až 10 eur, a to po piatich rokoch bude rezerva od 300 do 600 eur. Sporenie na dovolenku alebo na vianočné sviatky je u nás úplne bežnou vecou. Horšie je, že sme si všetci už zvykli zobrať si pôžičku. A tu sú základné rozdiely, hlavne ak nám úvery prerastú cez hlavu. Takže áno, taký zošit alebo tabuľka v exceli na príjmy a výdavky je výborná vec.

V akom prípade by mal človek navštíviť finančného agenta? S čím mu dokážete pomôcť?

Prečítajte si tiež: Okolo Lučenca a Rimavskej Soboty majú ľudia pod nohami drahokamy (+ FOTO) Čítajte 

Aj keď si to ľudia ešte neuvedomujú, využívanie finančného poradcu je vo svete bežný štandard. Ak to mám s niečím porovnať, je to ako všeobecný lekár, ktorý môže buď hneď poradiť a vyriešiť klientove potreby, alebo ho vie usmerniť k odborníkom. Aj v našej oblasti sú ľudia, čo sa venujú a špecializujú na jednotlivé oblasti ako napríklad úvery, majetkové poistenie, investície. Niektorí zvládajú aj viacej sektorov. Nikto však nie je odborníkom vo všetkom, avšak každá firma má takzvaný back-office a tam sú odborníci špecialisti, ktorí pomáhajú finančnému poradcovi a rovnako aj klientom pri riešení ich potrieb. Takže odporúčam riešiť všetky finančné produkty s poradcom a začína sa to už pri účtoch v bankách, cez poistenie, úvery a hypotéky, druhý a tretí pilier až po súkromný dôchodok a investície. Dokonca aj zdravotnú poisťovňu môže lepšie poradiť finančný poradca ako lekár.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 344
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 882
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 215
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 797
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 838
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 021
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 639
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 431
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 999
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 441
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 233
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 021
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 639
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 431
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 999
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 441
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 233
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu