LUČENEC. Mladí divadelníci z literárno-dramatického odboru Základnej umeleckej školy na Novohradskej ulici v Lučenci, ktorí pracujú ako divadelný súbor KUKUK, sú nielen vynikajúci herci, ale aj recitátori. Potvrdili to na krajskej súťaži divadiel poézie v Banskej Bystrici Sládkovičova Radvaň, ktorú organizovalo Stredoslovenské osvetové stredisko.

V silnej konkurencii výborne obstáli
Za ich spracovanie a umelecké prevedenie básne Milana Rúfusa Ako Laktibrada prišiel o bradu si od odbornej poroty vyslúžili pozitívne hodnotenie a v náročnej konkurencii sa umiestnili na treťom mieste. „Naši žiaci sa najskôr divadla poézie obávali. Sú vynikajúci improvizátori, čo každoročne potvrdzujú na súťaži Improliga, kde sa vždy umiestňujú na prvých priečkach, ale nakoniec dokázali, že aj umelecký prednes je žáner, v ktorom sa nestratia,“ konštatovala učiteľka Zuzana Garajová, ktorá je zároveň vedúcou divadelného súboru KUKUK.
Účasť na krajskej súťaži bola pre mladých umelcov pozitívnou skúsenosťou. „Mali sme možnosť vidieť predstavenia tých najlepších súborov v kraji. Boli pre nás naozaj silnou konkurenciou. Napriek tomu sme si vzájomne fandili a vznikli medzi nami nové priateľstvá,“ priblížil atmosféru súťaže Jozef Pavlovič, ktorý je žiakom umeleckej školy v tomto odbore tri roky.
Kultivujú si umelecký prejav
Nádejní budúci herci sa z výsledku na krajskej súťaži tešili. Budúci rok však plánujú posunúť svoje ambície vyššie. Radi by sa z krajského kola prebojovali na celoštátnu súťaž.
„Dostali sme možnosť prezentácie, ale aj vzájomnej konfrontácie. Prostredníctvom hodnotiaceho seminára pod vedením skúsených lektorov máme možnosť na sebe ďalej pracovať a zdokonaľovať sa v tomto umeleckom žánri,“ dodala na záver Garajová.

Pôsobenie žiakov v literárno-dramatickom odbore umeleckej školy významne prispieva k prehĺbeniu literárneho pôsobenia a tvorivosti. Pomáha kultivovať materinský jazyk, ako aj prejav, pestuje vzťah k slovu ako umeleckej hodnote.