LUČENEC. Po konzumácii nepasterizovaného kozieho syra z neregistrovanej farmy vo Veľkokrtíšskom okrese skončili v nemocniciach piati ľudia. Odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) stále vyhľadávajú a vyšetrujú ďalšie osoby v ohnisku nákazy.
„Výskyt kliešťovej encefalitídy bol zatiaľ potvrdený v piatich prípadoch. Dvaja pacienti boli hospitalizovaní na oddelení infektológie v Banskej Bystrici a traja na rovnakom oddelení v lučeneckej nemocnici," informovala Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica a podotkla, že odborníci RÚVZ Veľký Krtíš, v spolupráci s príslušnou regionálnou veterinárnou a potravinovou správou (RVPS), vykonali opatrenia pred šírením nákazy. Prvý prípad bol hlásený pred dvoma dňami.
Podľa našich informácií boli v Lučenci hospitalizované tri ženy, z ktorých jedna bola prepustená domov. Ostatné sú v stabilizovanom stave. V banskobystrickej nemocnici skončili jedna žena s dvoma deťmi.

„Nielen na človeka, ale aj na zvieratá môže kliešť preniesť spomínanú chorobu, no a človek sa od nich nakazí. Nákaze sú vystavené najmä kozy, pripadne ovce. Nemajú zvláštne klinické príznaky, ale vírus kliešťovej encefalitídy sa krvou dostane do ich mlieka. Nakaziť sa možno nielen od mlieka, ale aj výrobkov z neho, keď nie sú dostatočne tepelne upravené," ozrejmila hovorkyňa.
ČO JE KLIEŠŤOVÁ ENCEFALITÍDA
►Je akútne horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Je to typická nákaza, ktorá sa radí do skupiny zoonóz s prírodným ohniskom. Ochorenie môže mať jednofázový alebo dvojfázový priebeh. Jednofázový sa vyznačuje silnými bolesťami hlavy, stupňujúcou sa horúčkou a slabosťou. Pri dvojfázovom priebehu sa najprv objaví zvýšená teplota, potom sa pridružia bolesti hlavy, poruchy spánku, môže nastúpiť aj zvracanie a nauzea. Niekedy v klinickom obraze prevládajú bolesti chrbta, kĺbov a končatín. Príznaky meningitídy možno zistiť už v prvej fáze. Po niekoľkých dňoch nastáva relatívna úľava. Potom príde bezpríznakové obdobie, ktoré trvá 1- 20 dní. Po ňom opäť vystúpi horúčka. Pre druhú fázu ochorenia sú charakteristické príznaky postihnutia centrálnej nervovej sústavy – encefalitída, meningoencefalitída, myelitída), psychické poruchy, zhoršenie pamäti, dezorientácia, labilita nálad, podráždenosť a stavy úzkosti. Táto fáza však môže absentova. Po fyzickej námahe alebo slnení sa stav zhoršuje. Ochorenie sa končí prevažne úplným uzdravením, smrťou len výnimočne.