RAKYTNÍK. V malej dedine v Rimavskosobotskom okrese vedia, ako zaujať, dokonca efektívne využiť názov obce. Nápad starostu Jána Rencsoka získava reálne kontúry. V Rakytníku vysádzajú rakytník. Postupom času by tu mohli mať obecnú firmu.
Finančná podpora
Za obecným úradom pribudli kríky. Sú ešte malé, treba im dopriať dostatok vody, kým sa zakorenia. Potom ich už bude mať na starosti príroda. Rakytník rešetliakový totiž nie je náročný na starostlivosť. „Keď sa ujme, tak sa rýchlo rozrastie aj na piesčitej, menej kvalitnej pôde. Je odolný voči mrazom a ani letné horúčavy mu neublížia,“ ozrejmil Rencsok, ktorý má obec pod palcom druhé volebné obdobie. Teší ho, že projekt Rakytník z Rakytníka zaujal a dostalo sa mu aj finančnej podpory.

„Výsadbu sme realizovali v rámci projektu nadácie Ekopolis s názvom Zelená oáza. Získali sme 2100 eur. Spoluúčasť obce je päťpercentná.“
V pláne je obecný podnik
Po rakytníku je dopyt v potravinárskom priemysle aj zdravotníctve. Jeho plody obsahujú celé spektrum vitamínov. „Z bobúľ sa dá vyrobiť lekvár, sirup a ďalšie produkty. Je účinný aj pri liečbe popálenín,“ podotkol starosta.
Vďaka rakytníku by sa v dedine s 312 obyvateľmi mohla vylepšiť aj štatistika zamestnanosti. „Máme približne 30-percentnú nezamestnanosť. Práca okolo liečivých rastlín by mohla toto číslo znížiť. Veď bobule sa oberajú výlučne ručne, no a ak časom začneme vyrábať aj vlastné produkty, tak šikovné ruky budú potrebné,“ priblížil Rencsok s tým, že spočiatku sa plody budú pravdepodobne ponúkať výkupcom. Utŕžené peniaze pomôžu pri rozbehu spomínaného obecného podniku. „Verím, že keď sa tu kríky ujmú, tak budeme mať miestny produkt. Propagovať ho budeme sloganom Rakytník z Rakytníka.“
Názov obce navodzuje dojem, že má priamy súvis s rakytníkom. Nie je to tak. „Neviem o tom, že by tu bol niekedy tento krík rozšírený. Podľa historických prameňov názov dediny vznikol v časoch tureckého plienenia. Miestni vtedy využívali na úkryt kríky, po maďarsky rekettyés. Tak vznikol Rakytník,“ zakončil starosta.
Rakytník rešetliakový
►Krík s tŕňmi, pochádzajúci z Ázie, dorastá do výšky 3 – 5 metrov. Jeho plody dozrievajú v septembri. Ideálne je ich oberať v čase, keď už ortuť teplomera klesá pod nulu. V alternatívnej medicíne sa využívajú nielen bobule, ale aj kvety, listy a korienky. V porovnaní s citrusovým plodmi obsahuje 15-násobne viac vitamínu C. Tiež je výdatným zdrojom vitamínov A, B, E a K. Obsahuje tiež karotenoid, kyselinu linoleovú a éterické oleje.
Rakytník podporuje imunitný systém v čase chrípky a angíny. Tiež zlepšuje trávenie, je prospešný pečeni, kardiovaskulárnemu a nervovému systému, je prevenciou proti rakovine, má antiseptické účinky, zlepšuje pamäť, je účinný pri liečbe kožných ochorení a v boji proti vysokému cholesterolu.