FIĽAKOVO. Fiľakovská samospráva má na stole ďalší cezhraničný projekt. Ak uspeje, pribudne v meste nová priemyselná hala a priemyselná zóna sa dočká postupnej revitalizácie. Takmer dva milióny eur by prispeli k zníženiu čísla v štatistike nezamestnanosti.
Primátor Fiľakova Attila Agócs upresnil, že rozpočet celého projektu je približne 5,9 milióna eur, z ktorých európska dotácia predstavuje 4,4 milióna. Výška predpokladanej štátnej dotácie je 287-tisíc eur.

„Nejde o jeden projekt. Akčné plány hovoria o siedmich projektoch dvojíc subjektov na oboch stranách hranice,“ zdôraznil s tým, že Fiľakovo má v rámci tejto aktivity zadefinovaný projekt v hodnote takmer dva milióny eur. „Z nich štátna pomoc predstavuje 85 percent. Zvyšok podlieha financovaniu zo strany mesta,“ podotkol primátor.
Mesto chce kúpiť priemyselný pozemok
Mesto chce kúpiť jeden až dva hektáre priemyselného pozemku, na ktorom by vyrástla nová, menšia priemyselná hala.
„Plánujeme pristúpiť k revitalizácii hnedých priemyselných polí, takzvaných brownfieldov, v našej priemyselnej zóne. Aktuálne sú to nevyužité a chátrajúce časti bývalého Kovosmaltu,“ priblížil Agócs a pokračoval: „No novej haly by sme chceli prilákať investora, ktorý by zamestnal niekoľko desiatok ľudí. Za peniaze získané z nájmu by sme postupne obnovili ostatné budovy, ktoré sa nachádzajú na danom pozemku.“
Aktuálne prebieha výber pozemku v rámci zóny. Nasledovať bude projektovanie. „Súčasťou komplexného projektu budú aj ďalšie aktivity a soft projekty partnerov, konkrétne rekvalifikačné kurzy, výmena skúseností v integrovaní dlhodobo nezamestnaných na trh práce a ďalšie,“ podotkol primátor.
Detailne rozpracovanú žiadosť plánuje mesto podať do konca tohto roka. Realizácia projektu, zameraného na zníženie nezamestnanosti, sa očakáva v priebehu rokov 2019 a 2020.
Prospech pre obidve strany hranice
Cezhraničný projekt INTERREG je zameraný na vytváranie oblastných akčných plánov zamestnanosti na slovenskej aj maďarskej strane hranice. Na celom pohraničí prešlo zámerovým kolom deväť projektov.
„Tri sú zmerané na pohraničné oblasti Banskobystrického samosprávneho kraja a maďarskej župy Nógrád. Dva z nich sa týkajú výstavby cezhraničných mostov v Ipeľskom Predmostí a Vrbovke. Tretím je nás projekt,“ ozrejmil Agócs s tým, že cieľom projektu je vytvorenie osi hospodárskej spolupráce od Hatvanu až po Lučenec, prípadne až po Zvolen.
„Vytvorenie tohto koridoru by malo byť zabezpečené vďaka rýchlostnej ceste R2 a maďarskej diaľnici M3. Chceme posilniť dodávateľské prostredie pre transnacionálne spoločnosti v regióne, akými sú napríklad Bosch v Hatvane a ďalšie, zakončil primátor mesta, ktoré je lídrom projektu na slovenskej strane.