Novohradské dediny sa rozhýbali, chcú prilákať turistov

Ján Mičuda: Máme tu krásny kút nášho kraja a okrem Haliče prakticky nulový turizmus. Musíme konať.

Počas exkurzie v obci Praha.Počas exkurzie v obci Praha. (Zdroj: Marcela Ballová)

LUČENEC. „Ako chceme prezentovať náš región, keď sami nevieme, čo tu vlastne máme,“ zhodli sa starostovia obcí združených v Mikroregióne Novohradské Podzámčie a začali konať. Vypracovali projekt, organizujú prezentácie a v pláne je ďalší atraktívny krok.

„Dosť bolo lamentovania, že tu nič nemáme, že turisti k nám neprídu. Máme. Naše dediny majú čo ponúknuť, počnúc krásnou prírodou, cez bohatú históriu, až po kultúrne pamiatky a mnohé rarity, ktoré nájdu len u nás. Ak im to však chceme ukázať, musíme urobiť niečo preto, aby k nám prišli,“ tvrdí Ján Mičuda, starosta Tomášovcie, ktorý je zároveň podpredsedom spomínaného mikroregiónu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Starostovia sa stretávajú častejšie

Mikroregión Novohradské Podzámčie vznikol v roku 2002. Spočiatku združoval jedenásť obcí. Neskôr k nim pribudli ďalšie dve. Aktuálne v rámci neho fungujú: Halič, Vidiná, Tomášovce, Lehôtka, Stará Halič, Praha, Polichno, Lupoč, Lentvora, Ľuboreč, Ábelová, Gregorova Vieska a Mašková.

Spočiatku sa ich zástupcovia stretávali len sporadicky. Dnes je to inak. „Povedali sme si, že predsa to nemôže byť len o „mlátení prázdnej slamy“, vyzbieraní členského na vydanie nejakých brožúr s faktami, ktoré nikoho neoslovia,“ hovorí Mičuda.

Prečítajte si tiež: Unikátna zvonica odhalila svoje útroby Čítajte 

Starostovia si už nesadajú za spoločný stôl na Obecnom úrade v Haliči raz – dvakrát do roka. Stretávajú sa v trojtýždňových intervaloch, vždy v inej dedine.

V snahe oživiť turizmus vo svojich obciach vypracovali projekt s názvom Otvorme si oči v Novohradskom Podzámčí.

SkryťVypnúť reklamu

„Máme tu krásny kút nášho kraja a okrem Haliče prakticky nulový turizmus. Chýbajú nám oficiálne nocľahy. To nám pripomenuli aj naši českí kolegovia,“ podotkol podpredseda mikroregiónu a spomenul pripomienku, adresovanú spoza našich západných hraníc.

„Obec Praha má družbu s českou metropolou rovnakého názvu. V rámci nej sa každoročne navštevujú. Prejavili záujem, že by k nám chodili od nich zájazdy, týždenne aj jeden – dva autobusy.

Padla priama otázka, či im vieme pripraviť program, ponúknuť stravu a ubytovať ich. No a v tom je ten problém. Darmo by nám chceli pomôcť, keď my im nevieme ponúknuť všetko, čo požadujú.“

Úspešný projekt

Určite sa nájdu Novohradčania, ktorí netušia, čo všetko sa v dedinách tohto regiónu ukrýva. Nepoznajú ich históriu, pamiatky a prírodné unikáty.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to tak. My sami sme si povedali, že tu žijeme a o veľa veciach, ktoré máme doslova pod nosom, nevieme. Pred troma rokmi sme pripravili spomínaný projekt. Na prvýkrát síce neuspel, a tak sme si to vlani zopakovali. Tentokrát nám to vyšlo. Projekt by mal vyústiť do vydania brožúry, avšak nie len s faktami a štatistickými údajmi. Budeme čerpať z poznatkov, dojmov a zážitkov ľudí, ktorí sa zúčastnia poznávacích exkurzií v našich obciach,“ ozrejmil Mičuda.

Prečítajte si tiež: Najstarší vodovod v okrese oslávil deväťdesiatku Čítajte 

Projekt podporil Program obnovy dediny ôsmimi tisíckami.

Prví záujemcovia o spoznávanie obcí už majú za sebou dve exkurzie. Ohlasy sú pozitívne a pre organizátorov podnetné.

„Je to skutočne dobrý nápad. Milo ma prekvapila spätná väzba od účastníkov exkurzie. Niektorí skutočne netušili, čo naša obec môže turistom ponúknuť. Ich kresby a fotografie použijeme v pripravovanej publikácii. Samozrejme, bude obsahovať aj informácie o pozoruhodnostiach, ale pútavým štýlom, nielen formou faktografie,“ priblížil Ján Šupica, starosta Vidinej.

Zaujímavá exkurzia

Uplynulý štvrtok sa prázdninujúci školáci a turisti vydali na potulky po ďalších troch obciach. V Prahe, jednej z obcí s najstarším vodovodom v republike, cez ktorý preteká mimoriadne kvalitná voda, ich zaujal evanjelický kostol, postavený v roku 1856.

Obdivovali najmä zvon odliaty v roku 1649 či vzácny, vyše päťsto rokov starý, zlatý husitský kalich, ktorý je národnou pamiatkou. Medzi pozoruhodnosti obce patrí aj drevená márnica, postavená v roku 1786.

Aj Lupoč má čím zaujať. Vyrezávaný drevorubač na autobusovej zastávke predstavuje jedného zo siedmich bratov, ktorí tu lúpali kôru z vyrúbaných stromov.

Tak vznikol aj názov dediny, v ktorej od roku 1886 stojí murovaná zvonička s troma zvonmi, pričom jeden z nich je pôvodný. Okolie obce s troma jaskyňami je rajom pre hubárov aj turistov.

Prečítajte si tiež: Pár vymenil mesto za lazy. Je to veľká škola života, hovorí Čítajte 

Ani v Starej Haliči sa nemusia obávať, že by návštevníkom nemali čo ponúknuť. Dominantou obce je gotický Kostol Svätého Juraja a neďaleko neho neprehliadnuteľná stavba – drevená zvonica.

Je právom pýchou obce. Má zaujímavú históriu, spätú s menom kapitána Haličského zámku Jána Makfalvayho, ktorého v roku 1666 zajali Turci. Sľúbil, že ak sa dostane na slobodu, tak dá pri kostole postaviť novú zvonicu.

V tom čase ešte v Haliči kostol nestál, takže išlo o kostol v Starej Haliči. Zo zajatia sa napokon dostal a sľub splnil. Stavbou poveril tamojšieho mlynára Jána Polóniho. Zvonica bola dokončená 13. novembra 1674. Svedčí o tom nález v medenej cibuli pod krížom.

Počas opravy strešnej krytiny, ktorá prebiehala na začiatku 19. storočia, bola nájdená listina objasňujúca pôvod zvonice, ruženec a modlitebná kniha. Najväčšou zaujímavosťou je, že zvonica z dubového dreva bola postavená bez jediného železného klinca. Použité boli iba drevené čapy. V jej vrchole sa nachádza arkádovite postavená ochodza, ktorá slúžila na strážne účely.

Prezentácie obcí budú pokračovať

Najbližšie sa záujemcovia vydajú v poradí na tretiu exkurziu 25. augusta. Navštívia Lentvoru a Ľuboreč.

Tu si prídu na svoje najmä turisti. Zraz je naplánovaný na 9.00 hod. v Lentvore. Lehôtka, Mašková a Halič sa odprezentujú 20. septembra. Exkurzie vyvrcholia 6. októbra návštevami Ábelovej a Polichna.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 852
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 710
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 912
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 774
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 407
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 738
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 505
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 287
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu