LUČENEC. Fiľakovo má opäť čím zaujať. Pod tamojším hradom sa aktuálne uskutočňuje archeologický výskum, ktorý prináša unikátne objavy. Práce prebiehajú v súvislosti s plánovanou realizáciou rozsiahleho projektu na revitalizáciu podhradia.
„Na výskume sa okrem Fiľakovčanov podieľajú aj odborníci z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre a študenti Katedry archeológie budapeštianskej univerzity ELTE. Práce prebiehajú od 23. júla,“ informovala Klaudia Kovácsová, hovorkyňa mesta Fiľakovo s tým, že archeológovia už narazili na časť mestského opevnenia.
Pod hradom otvorili štyri sondy. „Dve sú pri malej bašte. Mali by odhaliť spôsob napojenia mestských hradieb na poslednú zachovalú baštu mestského opevnenia zo 17. storočia. Na jednej strane sa nám už hradby podarilo aj odkryť,“ priblížila Viktória Tittonová, riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove a podotkla, že ďalšie dve sondy sú na mieste budúcich toaliet. V tejto časti môžu archeológovia kopať až do hĺbky troch metrov, keďže sociálne zariadenia budú pod úrovňou zeme. „Predpokladáme, že tu narazíme aj na pravekú vrstvu.“

Už prvé dni výskumu priniesli pozoruhodnosti. „Mimo iného tu nachádzame aj raritné predmety, napríklad strieborný toliar, aký sme vo Fiľakove doposiaľ nenašli. Tiež ornamentálne zdobenú kostenú platničku, akými sa zdobili rukoväte pušiek. Našli sme hodne keramiky, mince, fragment kosteného hrebeňa, časti zbraní, kachlíc a ďalšie,“ vymenovala Tittonová.
Archeológovia a študenti budú pod hradom pracovať do konca tohto týždňa, no výskum potrvá ešte približne dva mesiace.
„Doterajšie práce považujem za úspešné. Podarilo sa nám zdokumentovať viacero nálezových situácií, väčšinou z ranného novoveku,“ zhodnotil Róbert Malček, ktorý pri výskume zastupuje SAV v Nitre. Pripomenul, že okrem spomínaných artefaktov našli aj časti rôznych stavieb v horných sondách, dokonca aj studňu. „Hoci väčšina nálezov pochádza zo 17. storočia, objavili sme aj praveké črepy. Znamená to, že praveké osídlenie mohlo siahať až sem, nielen na hrad. Podľa mňa pochádzajú zo strednej doby bronzovej a neskorej doby kamennej.“
Riaditeľka Hradného múzea verí, že počas ďalších prác sa nájdu ďalšie zaujímavé predmety, ktoré sa po výskume a ošetrení stanú súčasťou stálej expozície múzea.