RUŽINÁ/TEPLÝ VRCH. Horúčavy toto leto kulminujú a ľudia hľadajú útočisko hlavne pri vode. Kvalitná voda na kúpanie, bez rizika nakazenia sa infekčným ochorením, však nie je všade.
Ako informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, v Banskobystrickom kraji je v súčasnosti podľa smernice Európskej únie vyhovujúcich sedem prírodných lokalít vhodných na kúpanie. Výbornú kvalitu vody, teda tri hviezdičky, majú lokality Pláž Ormet i Pláž Drieňok pri vodnej nádrži Teplý Vrch v okrese Rimavská Sobota a tiež Veľké Kolpašské jazero v obci Banský Studenec.
V Banskobystrickom kraji bolo pre sezónu 2018 vyhlásených celkom deväť lokalít s prírodnými vodami určenými na kúpanie. Ide o lokality s organizovanou i neorganizovanou rekreáciou. Podľa vedúcej Odboru hygieny RÚVZ Kvetoslavy Koppovej porovnať možno najmä vody určené na kúpanie, ktoré sú klasifikované na základe dlhodobého hodnotenia (najmenej štyri kúpacie sezóny) podľa smernice EÚ.
Dve hviezdičky pre Ružinú
Ide o lokality s výbornou kvalitou vody označované tromi hviezdičkami, alebo s dobrou kvalitou vody s dvoma hviezdičkami. Tri hviezdičky získali lokality na Teplom Vrchu – Pláž Ormet i Pláž Drieňok, ale i Veľké Kolpašské jazero.

„Dobrú kvalitu vody s dvoma hviezdičkami majú lokality Ružiná pri obci Divín, Ružiná pri obci Ružiná, Počúvadlianske a Vinšachtské jazero pri Banskej Štiavnici. Žiadna zo sledovaných vôd určených na kúpanie v Banskobystrickom kraji nie je hodnotená jednou hviezdičkou, teda kvalitou vody dostatočná,“ dodala Koppová.
Medzi nehodnotené patria v Banskobystrickom kraji dve lokality. Veľké Richnavské jazero v obci Štiavnické bane nie je klasifikované, lebo počas kúpacej sezóny 2017 bolo zatvorené z dôvodu prebiehajúcich rekonštrukčných prác. Druhou nehodnotenou lokalitou je Dolno Hodrušské jazero neďaleko Banskej Štiavnice, ktoré má zníženú hladinu vody z dôvodu rekonštrukcie hrádze a počas kúpacej sezóny 2018 je mimo prevádzky.
Vzorky odoberajú pravidelne
Zodpovednosť za kvalitu vody na kúpanie a odber vzoriek vôd na vyšetrenie má prevádzkovateľ prírodných kúpalísk. Na Slovensku sa kontroluje približne 80 prírodných vodných plôch. Počet sa každoročne mení v súvislosti so stavom kúpalísk i v závislosti od počasia, záujmu návštevníkov aj prevádzkovateľov. Osobitný štatút majú takzvané vody určené na kúpanie, ktoré sú sledované podľa smernice EÚ.

Zoznam týchto vôd sa každoročne aktualizuje a je dostupný verejnosti na pripomienkovanie na stránke Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Pre kúpaciu sezónu 2018 bolo do zoznamu zaradených 31 lokalít. ÚVZ počas letnej sezóny pravidelne odoberá vzorky vody a po ich vyhodnotení na svojej stránke zverejňuje informácie o stave sledovaných prírodných aj umelých kúpalísk.