BARCA. Obetiam rómskeho holokaustu, nazývaného porraimos, bola venovaná pietna spomienka, ktorá sa konala vo štvrtok v obci Barca na juhu Rimavskosobotského okresu. Pietnej akcie sa zúčastnili splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz, Aaron Singleterry z veľvyslanectva USA a predstavitelia rómskych organizácií, miestnej správy i samosprávy.
"Je veľmi dôležité, aby sme si nemysleli, že to, čo už bolo - teraz narážam na rómsky holokaust - sa už nemôže opakovať. Vidíme udalosti v rôznych krajinách, aj na západ od nás, napríklad v Taliansku, aj na východ od nás, napríklad na Ukrajine, ale tiež v rôznych slovenských mestách a obciach, kde rasová nenávisť a nenávisť proti Rómom rastie," podotkol Ravasz, podľa ktorého sme veľmi blízko k tomu, aby sa opäť stali veci, ktoré sú už minulosťou. "Je naša úloha nedopustiť ich zopakovanie," dodal.
Vyjadrili nespokojnosť s útokmi na Rómov na Ukrajine
Podľa Singleterryho nám utrpenie holokaustu musí navždy pripomínať, aké dôležité je bojovať proti predsudkom, xenofóbii a nenávisti v spoločnosti.
"Nestačí však zostať pri prázdnych slovách a vyhláseniach. Musíme aj pri našich každodenných činoch dbať na rázne odmietnutie všetkých foriem diskriminácie, intolerancie a rasizmu," zdôraznil.
Organizátori počas pietneho aktu vyjadrili aj nespokojnosť s útokmi na Rómov na Ukrajine. Ako v príhovore spomenul Csaba Horváth z organizácie Spoločnými silami za rozkvet Gemera, pred niekoľkými týždňami tam radikáli podpálili rómsky tábor pri meste Ľvov a zavraždili 24-ročného muža.
Iniciatíva poľských Rómov
"Po rokoch vrážd Rómov v Maďarsku ich tamojší politici prirovnávajú k migrantom. Na Slovensku minulý týždeň útočníci napadli dvojicu len preto, lebo bola rómskej národnosti," poznamenal Horváth s tým, že tieto útoky, bohužiaľ, politikov nezaujímajú a nikto pre ne nezvoláva tlačové konferencie.

Pamätný deň rómskeho holokaustu si svet pripomína z iniciatívy poľských Rómov a medzinárodných rómskych organizácií každoročne 2. augusta.
Je spomienkou na udalosť počas druhej svetovej vojny, keď bolo v noci z 2. na 3. augusta 1944 zavraždených zhruba 2900 Rómov pri likvidácii nemeckého nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau neďaleko Osvienčimu na území dnešného Poľska. Odhaduje sa, že počas celej vojny zomrelo okolo 300.000 európskych Rómov.