LUČENEC. Mestský park v Lučenci má nový prírastok, voňajúci drevom. Je plodom medzinárodnej spolupráce architektov, sociológov aj dizajnérov. To, čo v polovici augusta skrslo v hlavách odborníkov, sa neskôr prenieslo na výkres, získalo v počítači 3D rozmer a o pár dní vyplnil drevený objekt údolie v parku.
Zaujímavý projekt
Návštevníci parku so záujmom sledovali, čo z kopy dosák skrsne. Sledovali prácu skúsených aj študentov. Aj uplynulý piatok, keď bolo hotové dielo odovzdané zástupcom mesta Lučenec, ktoré zaujímavý projekt podporilo, sa mnohí pýtali, čo to vlastne je.
„Najprv boli na verejnom plánovacom stretnutí prezentované štyri návrhy a niekoľko ďalších ideí, z ktorých napokon vzišiel projekt, ktorý nadobudol reálne kontúry,“ vyjadril sa Ivan Siláči, lučenecký architekt, dobrovoľník a autor viacerých projektov.

Medzinárodná partia po spoločnej diskusii, do ktorej sa zapojili aj na plánovacom stretnutí hosťujúci architekti Benjamín Brádňanský a Víto Halada, si vyhrnula rukávy a vytvorila netradičný amfiteáter.
„Dielo nadväzuje na krajinu, v ktorej je postavené. Zaujalo nás údolie v parku, ktoré sme vyplnili. Na návrhu a produkcii pracovali slovenskí aj zahraniční študenti, spolu s tútormi z našej krajiny aj Dánska,“ priblížila Danica Pišteková z občianskeho združenia Woven, ktoré intenzívny projektový a stavebný workshop 1:1 organizuje od roku 2013 formou letnej školy pre študentov architektúry a dizajnu.
V Banskobystrickom kraji prebiehal tento workshop po prvýkrát.
„Sme radi, že si združenie vybralo práve Lučenec,“ podotkol Siláči, ktorý tiež priložil ruku k dielu. Spolu s ostatnými účastníkmi ho teší ústretovosť mesta, keďže realizácia práce sa priam žiadala zasadiť do areálu parku. Jeho atmosféra vnímanie netypického diela ešte viac umocnila.
„Tento rok sme spotrebovali najviac dreva,“ dodala s úsmevom Pišteková s tým, že tohtoročný workshop patrí medzi najvydarenejšie.

„Študenti boli šikovní, zapálení tvoriť. Videli sme, že ľudia majú tunajší park v obľube a radi tu trávia svoj voľný čas. Verím, že aj náš amfiteáter sa im bude páčiť a využijú ho na relax.“
Mesto podporilo kreatívnych ľudí
Primátorka Alexandra Pivková potvrdila, že aj v budúcnosti budú vybrané verejné priestory k dispozícii kreatívnym ľuďom. Prácu mladých architektov, tvoriacich pod taktovkou hlavného lektora Tobiasa Fogeda Permina z Kodane, pochválila.
„Po zhliadnutí štyroch návrhov bolo našou požiadavkou, aby bol priestor využiteľný vo vzťahu k tomu, čo v parku budujeme, teda náučným chodníkom. Pribudlo nám miesto, ktoré môžu deti s rodičmi, prípadne učiteľmi a vychovávateľmi využiť na to, aby sa usadili a rozprávali sa, čo všetko v parku videli. Samozrejme, objekt bude k dispozícii všetkým návštevníkom parku. Verím, že sa im bude páčiť. Som rada, že sme mohli spolupracovať s kreatívnym tímom a pozrieť sa na svet očami, ktorými ho vníma,“ zakončila primátorka.