LUČENEC. Až do 20. októbra si v budove bývalej lučenskej radnice môžu návštevníci okrem stálej expozícii pozrieť výstavu pokúšajúcu sa odhaliť tajomstvo viery. To je totiž preklad jej latinského názvu Mysterium fidei.
Jej podtitul Sakrálne umenie v Novohrade prezrádza, že predstavuje hlavne predmety z novohradských kostolov.
"Výstavou sa interpretujú liturgické predmety troch cirkví zastúpených v Novohrade," povedala Andrea Moravčíková, pracovníčka Mestského múzea v Lučenci.
Výstavu múzeum pripravilo v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom v Banskej Bystrici. Vystavené liturgické predmety zapožičali tri najvýznamnejšie cirkvi Novohradu – rímskokatolícka, evanjelická a reformovaná. Ich predstavitelia boli aj na vernisáži.
Ukradnutá ruskými vojskami
Výstava ponúka najvzácnejšie kusy sakrálneho umenia v Novohrade. Medzi inými aj rímskokatolícku monštranciu v tvare rakúsko-uhorskej orlice, alebo evanjelickou cirkvou zapožičané kalichy pochádzajúce zo 16. storočia.

Najzaujímavejším artefaktom, hlavne vďaka jej osudu, je obetná misa zapožičaná reformovanou cirkvou.
"Príbeh misy spočíva v tom, že v auguste 1849 bol Lučenec vypálený ruskými vojskami, ktoré ju ukradli. Rôznymi riadeniami osudu sa dostala do Banskej Bystrice, odkiaľ bola cirkvou odkúpená od miestneho zlatníka," povedala Moravčíková.
Veľmi vzácne sú aj relikviáre zapožičané od Františkánov či textílie z roku 1883.
Aj o biblii chudobných
Expozíciu obohatili aj reprodukcie nástenných malieb z novohradských kostolov.
"Nástenné maľby v kostoloch boli v stredoveku bibliou chudobných. Pokúšali sa vysvetliť vieru z morálneho hľadiska aj cez príbehy svätcov, ktorí boli pre veriacich vzorom," pokračovala Moravčíková.
"Neukázali sme všetko. Chceme, aby sa ľudia vybrali priamo do kostolov, ak chcú vidieť viac. Tu je len malá ochutnávka z nich," zakončila.