TUHÁR. Tuhár sa dočkal reprezentatívnej publikácie, dôkladne mapujúcej jeho históriu. Pri jej zostavovaní sa prišlo na zásadnú informáciu, ktorá posunula datovanie vzniku dediny o 131 rokov skôr. Doterajšia písomná zmienka o Tuhári je z roku 1548.
Na začiatku boli rody
Autorom monografie je Peter Fízeľ. Nejde o jeho prvú knihu. Samostatne napísal štyri, v prípade dvoch ďalších je spoluautorom. Žije v Starej Haliči, ale jeho rodina pochádza z Tuhára.
„Všetko sa začalo pri zostavovaní vlastného rodokmeňa. Pátraním v matrikách a rôznych archívnych dokumentoch vyšlo na povrch veľa zaujímavostí, ktoré som si nechcel nechať pre seba,“ vrátil sa autor do času, keď v jeho hlave skrsol nápad napísať knihu o obci.
Zašiel za starostom Petrom Čemanom. Ten bol zaujímavej myšlienke naklonený a pokúsil sa zohnať peniaze, potrebné na jej vydanie. Začalo sa zbieranie potrebných informácií.
„Zašli sme za seniormi. Tí sú veľmi významným zdrojom informácií. Aj staré fotografie nám poskytli.“
Maďari sú ďaleko pred nami
„Štátny archív v Budapešti má drvivú väčšinu dokumentov preskenovanú a dostupnú na internete. Je to veľká pomoc. Klobúk dole pred nimi. V tomto sú skutočne hodne pred nami,“ podotkol Fízeľ.
Medzi nimi našiel aj spomínanú skoršiu zmienku o Tuhári. Listinu spísanú 24. marca 1417 pred prepoštom Mikulášom v kláštore premonštrátov v Lelesi. V nej sa osvedčuje rozdelenie majetku nebohého Ladislava Lošonciho medzi jeho dvoch synov. Jednému z nich pripadol aj Felső Togar, dnešný Tuhár.
Plány
„Ako „kuchárka“ mi poslúžila prvá brožovaná knižka o Tuhári od Jožka Drenka“ spomína Fízeľ. Knihu rozdelil do desiatich prehľadných kapitol, ktoré dopĺňajú čiernobiele fotky. Aj vďaka predchádzajúcim pátraniam mu práca na na tuhárskej monografii trvala len rok.
V súčasnosti pracuje s Jánom Hikkerom na knižke o Haliči. Má v nej na starosti obľúbenú rodovú tému.
Zatiaľ nesplnenou túžbou zostáva spracovanie dejín jednej z najstarších farností v Novohrade, nachádzajúcej sa v Starej Haliči.
Kvalita niečo stojí
Kniha by nevznikla bez podpory obce. „Spolupráca pri písaní knihy bola dobrá. Autorovi sme sa snažili pomôcť pri putovaniach po archívoch. Myslím, že ju napísal tak, že najbližších sto rokov nebude potrebné napísať ďalšiu.“
Na konečnú realizáciu bolo nutné zohnať peniaze, ktorých je v malých obciach žalostne málo.
„Pomohol nám príspevok z Banskobystrického samosprávneho kraja, niečo sme zafinancovali my, pomohli aj sponzorské príspevky. Chceli sme čo najkvalitnejšie prevedenie,“ zakončil starosta.
Záujemcovia si knihu môžu kúpiť na Obecnom úrade v Tuhári. Čoskoro bude aj v lučeneckých kníhkupectvách a informačných centrách.

Súťaž o monografiu
V aktuálnom čísle MY Novohradské noviny (číslo 39) prebieha kupónová súťaž o monografiu Tuhára. Stačí správne odpovedať na otázku: Koľko Tuhárčanov padlo na bojiskách 1. svetovej vojny?
Súťažiacim pri hľadaní odpovede pomôže článok o pomníku obetiam 1. sv. vojny v Tuhári. Správnu odpoveď treba napísať na vystrihnutý kupón z novín a poslať ho do stredy 10. októbra na redakčnú adresu (Novohradská 3, 984 01 Lučenec). Kupón je tiež možné priniesť do kancelárie príjmu riadkovej inzercie (prízemie OD Prior v Lučenci - vedľa Fotolabu).