FIĽAKOVO. Vo fiľakovskom farskom Kostole nanebovzatia Panny Márie začala záverečná fáza obnovy interiéru.
„V rekonštrukcii kostola pokračujeme už tretí rok. V 2015 to bola svätyňa. Rok nato bol opravený chórus. V minulom roku sa práce posunuli do lode kostola. Teraz pokračujeme v reštaurovaní výmaľby kostola a hlavného oltára,“ povedal páter Jakub Martaus z priľahlého františkánskeho kláštora. Je administrátorom fiľakovskej farnosti od roku 2016.
„Minulý rok sa nám podarilo vypracovať projekt, ktorý bol v rámci cezhraničného podporného programu Interreg podporený sumou 980 544 eur.
Suma bola rozdelená medzi dva františkánske kláštory. Polovica sumy poputuje do Fiľakova.
Pomáhajú hlavne dary veriacich
„Dostali sme predtým príspevky od mesta aj od ministerstva kultúry. Doterajšie opravy boli financované vďaka zbierkam organizovaným medzi veriacimi, dostávali sme príspevky aj z ministerstva kultúry a v roku 2017 sme dostali aj príspevok od mesta.“
Aj pri realizácii súčasného projektu budú potrebovať pomoc od dobrovoľných darcov. Farnosť sa na celkovom financovaní opráv musí naďalej spolupodieľať.
„Zbierky sa vykonávajú stále. Informujeme ľudí priebežne o priebehu prác aj minutých finančných prostriedkoch, aby vedeli, ako sa použijú ich dary,“ pripomenul páter Martaus.
Rekonštrukcia ovplyvnila aj konanie svätých omší. V súčasnosti sa omše cez pracovný týždeň konajú v priestoroch kláštora a tie víkendové sa konajú v priestore kostola. Je to kvôli nerušenému priebehu a rýchlejšiemu napredovaniu reštaurátorských prác.
Súčasne sa opravujú aj vitrážové okná
Realizácia projektu je limitovaná dobou dvoch rokov. Rok zabralo vybavovanie administratívnej stránky projektu.
„Nie je to jednoduchá záležitosť. Myslím si však, že kostol si obnovu zaslúži. Pri doteraz opravených častiach vidno jeho vznešenosť a jedinečnosť. Fiľakovčania majú byť na čo hrdí,“ domnieva sa páter Martaus. Súčasne sú reštaurované aj vitrážové okná. Ich oprava je financovaná mimo spomínaného projektu, využíva ale postavené lešenie, vďaka, ktorému sa dá zrealizovať.
Na stenách objavili vzácne kríže
Na obnove kostola sa podieľajú dve skupiny reštaurátorov. Za reštaurátorov nástennej maľby hovoril Miroslav Janšto: „Pokračujeme v ďalších dvoch poliach lode kostola. Reštaurovanie spočíva hlavne v prečistení a v samotnom vytiahnutí nástennej maľby spod nánosov špiny, zákalov, ktoré sa časom na maľbu naniesli.“ Ide podľa neho o naj-zložitejšiu i najzdĺhavejšiu etapu prác.
Pri dočasnom odstránení bočných oltárov sa podarilo objaviť na stenách konsekračné kríže, ktoré boli skryté za bočným oltárom a čiastočne prekryté mladšou výmaľbou. Kríže sa umiestňovali na bočných stenách kostola.
Pri posviacke kostola ich biskup natieral posväteným olejom.

Reštaurovanie oltára majú na starosti akademický sochár Arpád Mézeš, akademický maliar Vojtech Mýtnik a reštauráror Ernest Vajčovec. Posledne menovaný povedal, čo bude nasledovať po postavení lešenia.
„Začíname reštaurátorský výskum tela oltára a jeho výzdoby. Vďaka nemu vypracujeme návrh na postup reštaurovania. Po jeho schválení krajským pamiatkovým úradom sa začne so samotným reštaurovaním.“
Ukončenie všetkých reštaurátorských prác je plánované na koniec roku 2019. Dovtedy páter Martaus žiada veriacich a návštevníkov kostola o trpezlivosť.
„Vravíme ľuďom – treba vydržať. Inak to nejde.“