LUČENEC. Internetová doba akoby ľudí odtiahla od knižiek. Najviac čitateľov ubudlo z radov mládeže. Novohradská knižnica v Lučenci preto stavila na aktivity, ktoré by ich ku knihám pritiahli späť. Jej pracovníci tvrdia, že kontakt z knihou je nenahraditeľný a netreba sa spoliehať na to, že všetko je na webe.
„Každý rok pripravujeme pre škôlkarov aj školákov tvorivé dielne s aktuálnou tematikou, ku ktorej vyberieme vhodnú knihu. Na základe jej deja deti rôznymi technikami vyrábajú predmety. Viažu sa k tomu, čo čítali,“ informovala Daša Filčíková, riaditeľka knižnica s tým, že samozrejmosťou sú aj besedy so spisovateľmi, jazykovedcami, historikmi či environmentalistami.
„Témou tohto mesiaca je sté výročie vzniku Československa. Preto sme pripravili besedu s historikom Pavlom Mičianikom. V novembri k nám zavíta Jozef Banáš s najnovšou knihou o M. R. Štefánikovi. Príde aj Braňo Jobus, ktorý určite poteší najmä malých čitateľov,“ priblížila riaditeľka.
Spolupráca so školami
Tradičnou akciou, ktorá podporuje čítanie, je Celé Slovensko číta deťom – Lučenec číta deťom. Koná sa na Deň detí a na Mikuláša.
„Pozvaní hostia čítajú z kníh, ktoré boli pre nich, v čase ich detstva, najobľúbenejšie,“ podotkla Filčíková.

Knižnica spolupracuje so základnými aj strednými školami. „Raz mesačne navštevujeme aj vzdialenejšie školy, kde prebehne bežná výmena kníh. Zároveň dáme do pozornosti knihy, viažuce sa k aktuálnym témam,“ ozrejmila riaditeľka.
Vďaka tejto spolupráci pripravuje knižnica spolu s pedagógmi podujatia, priamo súvisiace s vyučovaním. „Usporadúvajú besedy s autormi, o ktorých sa deti učia.
Vo vynovenom oddelení detskej literatúry máme aj veľmi peknú komunitnú miestnosť, v ktorej sa deti môžu zahrať. Tiež u nás prebiehajú pasovania prvákov. Tí získavajú zaujímavý bonus. Prvý rok môžu chodiť do knižnice zdarma,“ zdôraznila Filčíková.
Knihy nosia domov
Tento mesiac začala fungovať zaujímavá služba. Je určená hendikepovaným čitateľom. Knihovníci im knihy donesú priamo domov. Seniori môžu stráviť voľný čas v tvorivých dielňach. „Precvičujeme s nimi jemnú motoriku. Doslova sa hráme.“
Knižnica podporuje aj vlastnú tvorbu, keďže vydáva monografie o Lučenci.
V novembri sa uskutoční už 13. ročník celoslovenskej súťaže Literárny Lučenec, kde sa rôzne vekové kategórie môžu zapojiť s vlastnou tvorbou v oblasti poézie a prózy. Na slávnostnom vyhodnotení zaznejú mená víťazov jednotlivých kategórií z celého Slovenska.
Slávne kaviarne
Knižnica vydala personálnu bibliografiu Jozef Klinda – enviroguru, ale aj monografie v cykle Poznajme svoje mesto. Vydali ich o evanjelickom kostole aj o kalvínskom kostole a synagóge. Poslednou je monografia o samotnej knižnici, ktorá vyšla pri príležitosti jej 165 výročia.
„Aktuálne pracujeme na monografii Slávne kaviarne. Bude medzi nimi aj kaviareň Corso. Sídlila v už zbúranej budove, v ktorej tiež sídlila knižnica do roku 1974,“ povedala riaditeľka.
„Motivovať ľudí k čítaniu je náročné. Najmä s deťmi sa predtým, ako skončíme pri knihe, najprv hráme. Na čitateľa už nečakáme v knižnice, ale ideme za nim von, kde organizujeme rôzne podujatia,“ zakončila Filčíková.
