LUČENEC/KOKAVA NAD RIMAVICOU. Novohradské múzeum a galéria (NMG) spolu s Novohradským osvetovým strediskom(NOS) organizujú sériu podujatí nazvanú Muzicírovanie v Novohrade. Akcia je určená vedúcim folklórnych súborov, učiteľom ľudovej hudby aj interpretom.
Folklór na vlastnej koži
"Projekt je rozdelený do viacerých fáz. Ide o to aby sme dotkli spevu aj muziky samotnej. Vítaní sú aj milovníci ľudovej hudby, ktorí sa jej venujú amatérsky či rodičia s deťmi, ktoré sa pripravujú na spevácke súťaže. Vkladom lekcií je, že si všetko vyskúšajú na vlastnej koži. Dôraz sa kladie na regionálne špecifiká," hovorí Michaela Škodová, etnologička NMG.
Prvé zo série podujatí je naplánované na štvrtok 18. októbra o 17:00 hod. v NMG. Lektorom je Jaroslav Spišiak z Kokavy nad Rimavicou, ktorý sa zameria na nárečie v piesňovom repertoári.
"Jaroslav Spišiak je jedným z posledných nositeľov tradičného intepretovania hudby aj nárečia. Po ňom nasleduje Roman Malatinec, umelecký vedúci Folklórneho súboru Podpoľanec. Rozoberie možnosti využitia inštrumentálnych
nástrojov v tanečných číslach."

Víkend určený aj detským muzikantom
Muzicírovanie v Novohrade pokračuje v piatok 26. októbra v priestoroch NMG Školou spevu pod vedením Margity Jágerovej, ktorá záujemcov naučí, ako si pripraviť spevácke číslo. Zameriava sa na jeho výstavbu, prácu s muzikou a výber repertoáru vzhľadom na vek aj dispozície interpreta. Lekcia bude sprevádzaná praktickými cvičeniami.
Cyklus sa zakončí v Kokave nad Rimavicou. Dva víkendové dni (27. a 28. 10.) budú zamerané na detské ľudové hudby, ktoré v našom regióne absentujú.
"Oslovili sme Základné umelecké školy, aby prišli a skúsili s touto myšlienkou pracovať. V sobotu bude aj školenie, kde sa naučíme zapisovať nárečové texty piesní, aby sa nestalo, že sa o dvadsať rokov niekto k nim vráti, ale už to nebude originál," zakončuje Škodová.
Projekt vznikol vďaka finančnému príspevku z Fondu na podporu umenia.