RIMAVSKÁ SOBOTA. V 40. rokoch 20. storočia, v čase druhej svetovej vojny, kedy bola Rimavská Sobota na základe viedenskej arbitráže pripojená k Maďarskému kráľovstvu, bol na tamojšom Hlavnom námestí postavený pomník obetiam prvej svetovej vojny. Podľa slov riaditeľky miestneho Gemersko-malohontského múzea (GMM) Oľgy Bodorovej sa však mesto o výstavbu takéhoto pamätníka pokúšalo už v roku 1937, kedy požiadalo o povolenie na stavbu.
„Do architektonickej súťaže na jeho realizáciu sa prihlásilo viacero autorov, víťazným sa stal návrh Eugena Makovitsa Mátraiho, rimavskosobotského výtvarníka a sochára. Počas existencie Československej republiky sa však pomník nepodarilo postaviť, odhalený bol nakoniec až 10. novembra 1942," priblížila Bodorová.
Pamätník je situovaný v úplnom centre mesta, hneď vedľa južnej steny rímskokatolíckeho kostola. Ide o jednoduchú stavbu, ktorej ústrednou časťou je schodisko a rozmerná tabuľa s menami 119 padlých a nápisom In memoriam 1914 - 1918.
Pôvodne sa na tabuli nachádzal aj ďalší nápis v maďarčine A hazáért (Za vlasť), ten však bol po vojne a obnovení Československa odstránený. Po bokoch tabule sú umiestnené dva pylóny s mečmi, smerujúcimi k zemi. Ich súčasťou boli pôvodne aj dva kahance s večným ohňom, i tie však boli neskôr z pomníka odstránené.
V rámci architektonickej súťaže dodali autori okrem iného aj sadrové odliatky svojich neraz monumentálnych koncepcií pamätníka, z ktorých sa viaceré zachovali v zbierkovom fonde GMM. Podľa Bodorovej bol však i víťazný Makovitsov návrh pôvodne koncipovaný veľkolepejšie.

„Po oboch stranách schodiska mali stáť rôzne sochy vojakov. Mesto však rozhodlo o šetrnejšom variante a konečná podoba jednoduchého pomníka sa stala súčasťou námestia," uvádza vo svojej knihe Rimavská Sobota na starých pohľadniciach.
Medzi vojnovými obeťami je na pamätníku uvedený napríklad Eduard Putra, rimavskosobotský maliar, po ktorom je dnes pomenovaná jedna z ulíc v meste.
„Bol účastníkom bojov počas vojny, nezomrel však na fronte, ale v roku 1915 v Rimavskej Sobote na následky zápalu pľúc," konkretizovala riaditeľka GMM. Zaujímavosťou je podľa nej i fakt, že v zozname mien sa vyskytla chyba, keďže je v ňom zaznačené aj meno človeka, ktorý ešte žil.